دیدنی های تاریخی شهر یزد (2) - 0.0 out of 5 based on 1 vote

دیدنی های تاریخی شهر یزد (2)

در مطلب قبلی با جاذبه های تاریخی مهم شهر یزد از جمله مسجد جامع یزد، میدان ساعت، میدان امیر چخماق و باغ دولت آباد آشنا شدیم. ادامه مطالب قبلی قصد داریم به معرفی دیگر جاذبه های تاریخی شهر یزد بپردازیم.

خانه لاری ها

لاری ها اقوامی در فارس بودند که برای تجارت از شیراز به یزد مهاجرت کردند. این مهاجرت به 270 سال پیش بازمی گردد. این بنای تاریخی از اثار مربوط به همین قوم است که مالک آن شخصی به نام محمد ابراهیم باری بوده است. این بنا در سال 1286 هجری قنری توسط حاج غلامحسین ملازینل ساخته شدو قدمت این بنای تاریخی به 150 سال قبل و دوران قاجار باز می گردد. این ساختمان اعیانی و قدیمی دارای آیینه کاری های بسیار هنرمندانه و ظریف است که نشان دهنده اعیانی بودن این بنای تاریخی است. آیننه کاری ها، نمای داخلی و نقاشی های داخل این بنا چشم هر بییننده ای را به خود خیره می کند. این خانه در زیربنایی به مساحت 1700 متر مربع ساخته شد. این بنای تاریخی ارزشمند در خیابان امام خمینی یزد و در نزدیکی عمارت کلاه فرنگی قرار دارد.

دیدنی های تاریخی شهر یزد (2)

آب انبار شش بادگیر

این آب انبار تنها آب انبار شش بادگیر در جهان است که به شکل هنرمندانه و زیبا طراحی شده درحالی که بسیار کابردی نیز می باشد. این آب انبار و شش بادگیر ان از خشت و اجر ساخته شده اند. بنایی تاریخی و ارزشمند که در محله تپه یزد قرار دارد. همه بادگیر های این آب انبار به شکل شش وجهی ساخته شده اند تا تقریبا از هرجهت که باد می وزد بتوانند خنکای آن را به داخل آب انبار انتقال دهند.این آب انبار در قدیم از بزرگترین اب انبار های یزد بوده که گنجایش آن بیش از 200 متر مکعب بوده است.

دیدنی های تاریخی شهر یزد (2)

مدرسه ی فیضیه یا زندان اسکندر

بنایی تاریخی در محله فهادان یزد که دارای دو نام است. عده ای از مورهان معتقد هستند که این مکان یک مدرسه قدیمی بوده که قدمت آن به 8 قرن پیش بازمی گردد، عده ای هم معتقد هسند که در زمان حمله اسکندر مقدونی به شهر این ساختمان توسط اسکندر به عنوان یک زندان ساخته شد.

دیدنی های تاریخی شهر یزد (2)

 

 

 

 

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

شهر جرموک ارمنستان

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

شهر سیقناقی گرجستان

پله های اسپانیایی رم