روغن زیتون و فواید آن برای سلامتی

روغن زیتون و فواید آن برای سلامتی
روغن زیتون از جمله روغن‌های گیاهی محبوب در میان مردم به حساب می‌آید. هنوز افرادی وجود دارند که با مزایای این روغن و آثار سلامتی بخش آن آشنا نیستند. در این مقاله ما قصد داریم که به این روغن محبوب بپردازیم. با ما همراه باشید تا با روغن زیتون و انواع آن بیشتر آشنا گردید.
1_غنی از چربی‌های تک غیر اشباعی
روغن زیتون روغن طبیعی استخراج شده از میوه زیتون است. حدود 24 درصد از روغن زیتون چربی اشباع شده و اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 است؛ اما اسید چرب غالب (73٪) در روغن زیتون چربی غیرمستقیم به نام Oleic acid است که بسیار سالم است. اعتقاد بر این است که اسید اولئیک به کاهش التهاب کمک می‌کند و ممکن است بر ژن‌های مرتبط با سرطان اثر مثبت داشته باشد. روغن زیتون انتخاب مناسبی برای پخت و پز است چرا که چربی‌های غیراشباع شده در روغن زیتون فوق‌العاده عالی نیز به حرارت زیاد مقاوم هستند و این باعث می‌شود انتخاب سالم برای پخت و پز باشد.
2_غنی از آنتی‌اکسیدان
روغن زیتون حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان ها است. روغن زیتون فوق‌العاده مغذی است. به جز اسیدهای چرب مفید آن، حاوی مقادیر متوسط ویتامین E و K است. اما روغن زیتون نیز با آنتی اکسیدان های قوی به دست می‌آید. این آنتی اکسیدان ها از لحاظ بیولوژیکی فعال هستند و ممکن است به مبارزه با بیماری‌های جدی کمک کنند. این آنتی اکسیدان ها شامل آنتی اکسیدان‌هایی است که می‌توانند با التهاب مبارزه کنند. در نهایت اینکه برای بیماری‌های قلبی نیز مفید می‌باشند.
3_خواص ضد التهابی قوی

روغن زیتون و فواید آن برای سلامتی
روغن زیتون دارای ترکیباتی است که از بروز و پیش روی التهاب جلوگیری می‌کند. التهاب پیش زمینه بسیاری از بیماری‌های از جمله بیماری‌های قلبی، چاقی، آلزایمر و... باشد. یک مطالعه همچنین نشان داد که آنتی‌اکسیدان‌های روغن زیتون می‌توانند برخی از ژن‌ها و پروتئین‌هایی را که باعث التهاب می‌شوند را مهار کنند
4_جلوگیری از سکته مغزی
سکته مغزی به علت لخته شدن خون یا خونریزی ناشی از اختلال جریان خون به مغز است. در کشورهای توسعه یافته، سکته دومین علت مرگ و میر، درست بعد از بیماری قلبی است. رابطه بین روغن زیتون و خطر سکته مغزی به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. محققان دریک بررسی بزرگ که حاوی بیش از 841،000 نفر بود، دریافتند که روغن زیتون تنها منبع چربی غیرمستقیم همراه با کاهش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی است.
این یافته‌ها توسط یکی دیگر از بررسی‌های بزرگ بررسی شده است، این یکی با 140،000 شرکت کننده همراه بود. محققان دریافتند که کسانی که روغن زیتون مصرف می‌کردند کمتر در معرض خطر ابتلا به سکته‌های مغزی قرار دارند.
5_محافظت در برابر بیماری‌های قلبی
بیماری قلب شایع‌ترین علت مرگ در جهان است. مطالعات مشاهده شده چند دهه قبل نشان داد که بیماری قلبی در اطراف دریای مدیترانه نادر است. این امر منجر به تحقیق گسترده در مورد رژیم غذایی مدیترانه‌ای شده است که نشان می‌دهد که خطر ابتلا به بیماری قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. روغن زیتون از ویژگی‌های کلیدی این رژیم غذایی است و از طریق مکانیسم‌های متعددی از بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.
کاهش التهاب، LDL کلسترول را از اکسیداسیون محافظت می‌کند، عملکرد پوشش رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد و می‌تواند از پیشگیری از لخته شدن خون ناخواسته جلوگیری کند. جالب توجه است، نشان داده شده است که فشار خون پایین است که یکی از قوی ترین عوامل خطر برای بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس است. در یک مطالعه، روغن زیتون ابتلا فشار خون را 48٪ کاهش داد.

6_بدون چاقی و اضافه وزن

روغن زیتون و فواید آن برای سلامتی
خوردن چربی‌های اشباع باعث چاقی و اضافه وزن و بیماری‌های قلبی و... می‌گردد. البته روغن زیتون این گونه نیست. مطالعات متعددی با الگوهای غذایی مدیترانه‌ای غنی از روغن زیتون همراه است که اثرات مطلوبی بر وزن بدن دارد. در مطالعه‌ای 2.5 ساله از بیش از 7000 دانشجوی دانشکده اسپانیایی، مشخص شد که مصرف زیاد روغن زیتون با افزایش وزن ارتباط ندارد. به عبارت دیگر، مصرف بالای روغن زیتون با افزایش وزن یا چاقی در مطالعات مشاهده نشد. یک مطالعه 3 ساله در 187 شرکت کننده نشان داد که رژیم غذایی حاوی روغن زیتون سطح آنتی‌اکسیدان‌ها را در خون افزایش می‌دهد و سبب کاهش وزن می‌شود.
7_مبارزه با آلزایمر
روغن زیتون می‌تواند به مبارزه با بیماری آلزایمر کمک کند. بیماری آلزایمر شایع‌ترین بیماری‌های نورودنراتیو در جهان است. یکی از ویژگی‌های کلیدی آن، ایجاد پلاکت‌های به اصطلاح بتا آمیلوئید داخل سلول‌های مغزی است. مطالعه‌ای که در این زمان در انسان انجام شده نشان داد که یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای با روغن زیتون تأثیر مثبت بر عملکرد مغز دارد.
8_کاهش ابتلا به دیابت نوع دو
روغن زیتون می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. روغن زیتون به نظر می‌رسد که نقش حفاظتی در برابر دیابت دارد. مطالعات متعددی روغن زیتون را به تأثیرات مثبتی بر قند خون و حساسیت به انسولین می‌گذارد مرتبط کرده است. یک کارآزمایی بالینی تصادفی از 418 شرکت کننده غیر دیابتی اخیراً تأثیرات محافظ روغن زیتون را تأیید کرد. در این مطالعه، رژیم غذایی مدیترانه‌ای با روغن زیتون خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را بیش از 40٪ کاهش داد.
9_پیشگیری از سرطان
آنتی‌اکسیدان‌ها در روغن زیتون خواص ضد سرطان دارند. سرطان یکی از شایع‌ترین علل مرگ در جهان است. افرادی که در مناطق مدیترانه‌ای زندگی می‌کنند کمتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. چرا که زیتون و روغن آن را فراوان در رژیم غذایی خود دارند. آنتی‌اکسیدان‌ها در روغن زیتون می‌توانند باعث جلوگیری ازآسیب اکسیداتیو به علت رادیکال‌های آزاد شوند که به نظر می‌رسد یکی از عوامل پیش‌رونده سرطان است. بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی نشان دادند که ترکیبات روغن زیتون می‌تواند به مبارزه با سلول‌های سرطانی کمک کند. این که آیا روغن زیتون واقعاً می‌تواند به جلوگیری از سرطان نیاز داشته باشد، باید به درستی در انسان مطالعه شود.
10_درمان آرتریت روماتوئید

روغن زیتون و فواید آن برای سلامتی
روغن زیتون می‌تواند باعث درمان آرتریت روماتوئید شود. آرتریت روماتوئید یک بیماری اتوایمیون است که با مفاصل تغییر شکل داده و دردناک مشخص می‌شود. علت دقیق به خوبی درک نمی‌شود، اما این مربوط به سیستم ایمنی بدن است که به اشتباه به سلول‌های طبیعی حمله می‌کند. به نظر می‌رسد مکمل روغن زیتون به بهبود شاخص‌های التهابی و کاهش استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید است. روغن زیتون، هنگامی که همراه با روغن ماهی همراه شود، منبع اسیدهای چرب امگا 3 ضد التهابی است، به خصوص مفید است. در یک مطالعه، روغن زیتون و روغن ماهی به طور قابل توجهی باعث کاهش درد مفاصل، قدرت دست و ... در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید شد. مصرف آن بهتر است زیر نظر پزشک انجام گیرد.
11_ویژگی ضد باکتریایی
روغن زیتون دارای خواص ضد باکتری است. روغن زیتون حاوی بسیاری از مواد مغذی است که می‌تواند باکتری‌های مضر را مهار یا از بین ببرد. یکی از این‌ها هلیکوباکتر پیلوری، باکتری است که در معده زندگی می‌کند و می‌تواند زخم معده و سرطان معده ایجاد کند. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که روغن زیتون بکر تأثیر فوق‌العاده‌ای در برابر هشت سویه این باکتری دارد. مطالعه‌ای در انسان نشان داد که 30 گرم روغن زیتون می‌تواند عفونت هلیکوباکتر پیلوری را در 10 تا 40 درصد از مردم به اندازه 2 هفته کاهش دهد.

روغن زیتون و فواید آن برای سلامتی
https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-olive-oil#section11

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل زیتون مشهد

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر