علت جوش های باسن چیست؟

علت جوش های باسن چیست؟
علت جوش روی باسن می تواند به عوامل مختلفی وابسته باشد. عامل ایجاد جوش های روی باسن آکنه نبوده و به همین دلیل درمان آن با درمان آکنه متفاوت خواهد بود. علت ایجاد این جوش ها به خاطر دو مشکل زیر است:
-التهاب فولیکولی؛ به برآمدگی‌های آکنه ‌مانند روی باسن که به خاطر التهاب فولیکول‌های مو ایجاد شده  را التهاب فولیکولی می‌نامند.  دلیل این التهاب شامل: عفونت ناشی از باکتری، قارچ و یا مخمر، حساسیت فولیکول‌های مو و یا مسدود شدن فولیکول‌های مو است. التهاب فولیکولی معمولا روی سطح پوست و به صورت برجستگی کوچک کم‌عمقی رخ می دهد و اغلب با خارش همراه است.
-کفگیرک(نوعی آبسه)؛

علت جوش های باسن چیست؟

مجموعه‌ای از جوش‌ها که معمولا به صورت غده‌های دردناک چرکی زیر پوست ایجاد می شوند و شبیه کیست آکنه‌ای هستند. زمانی دچار این عارضه می شوید که التهاب فولیکولی از کنترل خارج شده و به عفونتی عمیق‌تر تبدیل می‌شود.
داشتن آکنه تاثیری بر خطر بروز التهاب فولیکولی و یا کفگیرک ندارد. حتی داشتن آکنه شدید روی صورت  و یا تنه هم به معنای آن نیست که احتمال بروز التهاب فولیکولی و یا این آبسه‌ها بر روی باسن زیاد خواهد شد. مراقب التهابات کفگیرک و التهاب فولیکولی باشید زیرا  اگر به خوبی کنترل نشود می‌تواند سبب بروز زخم شود.
روش های درمانی برای جوش‌های باسن
روش درمانی بستگی به نوع التهاب مختلف است و شامل موارد زیر می شود:
- درمان التهاب فولیکولی؛ در اغلب مواقع التهاب فولیکولی بعد از مدتی خوب می شود. اگر بهبود نیافت به متخصص مراجعه کنید. احتمالا پزشک ترکیبی از محصولات را برای پاک‌سازی پوست برای شما تجویز میکند. هم چنین  می توانید آکنه باسن را با یک کرم آنتی‌بیوتیک موضعی و یا محلول شستشوی آنتی‌باکتریال مانند محلول‌هایی که حاوی پروکسید بنزویل هستند، از بین برد.
-درمان کفگیرک؛ این آبسه‌ها در لایه‌های عمیق‌تر پوست ایجاد می‌شوند، به همین دلیل درمان آنها شدید‌تر و دشوارتر خواهد بود.  برای درمان، متخصص آنتی‌بیوتیک خوراکی تجویز خواهد کرد تا با عفونت مبارزه کند. متخصص پوست برای تخلیه چرکِ جمع‌شده در آن، از یک سوزن مطمئن و استریل‌ استفاده کرده و آن را سوراخ می‌کند و در نهایت ناحیه مورد نظر را پانسمان می کند. هرگز این کار را در خانه انجام ندهید.
آیا می‌توان از بروز جوش‌ روی باسن جلوگیری کرد؟

علت جوش های باسن چیست؟
با رعایت نکات زیر از بروز این جوش ها روی باسن پیشگیری کنید:
- سعی کنید  که لباس های آزاد بپوشید. لباس‌ تنگ می‌تواند سبب حساسیت پوستی شده که منجر  به التهاب فولیکولی می شود.
-اگر دچار هر نوع بیماری مزمن مانند دیابت  هستید حتما با پزشک‌تان در این باره مشورت کنید، در غیر این ‌صورت بدن شما در مبارزه با عفونت‌هایی مانند جوش باسن، شرایط دشوارتری خواهد داشت.
-اگر دچار التهاب فولیکولی شدید، حتما برای بهبود آن تلاش کنید تا از بروز کفگیرک پیشگیری شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر