فشار داخلی چشمی و سلامت چشم هایتان

در معاینات چشمی، یکی از ازمایشات همیشگی، اندازه گیری فشار درون چشمی است. این اندازه گیری، اطلاعات مهمی راجع به سلامتی چشم شما خواهد داد و می تواند علایم اسیب به عصب بینایی را که ممکن است بر روی دید شما تاثیر بگذارد را بیابد. چشم شما پر شده از مایعی که به حفظ شکل چشم شما کمک می کند. فشار نرمال چشم می تواند در طی روز و یا حتی از شخصی به شخص دیگر متفاوت باشد. در چشم سالم، این مایع ازادانه جا به جا می شود تا فشار چشم را ثابت نگه دارد. اگر فشار چشم شما به طور همیشگی کم یا زیاد است، می تواند اخطاری بر وجود مشکل باشد.

 

فشار داخلی چشمی و سلامت چشم هایتان

بررسی فشار چشم دستگاه تونومتری برای سنجش فشار چشم شماست. تصور کنید بادکنکی را برای بررسی میزان هوای درون آن فشار می دهید. فشار نرمال چشم بین 20-10 میلی متر جیوه است. این تست به روش های مختلف انجام می شود. امکان دارد متخصص با نوک وسیله ای چشم شما را لمس کند یا ابتدا در چشم شما قطره های بی حس کننده ریخته شود.

دلایل افزایش فشار داخل چشمی:

- اختلال در جریان مایع زلالیه در بخش زاویه چشم

- تولید بیش از حد زلالیه

- ضربه به چشم

- استفاده از برخی از داروها مانند کورتون های استروئیدها

- برخی از بیماری های چشمی مانند نزدیک بینی، گلوکوم

- دیابت

- افزایش سن

- سابقه خانوادگی افزایش فشار داخل چشمی 

 

فشار داخلی چشمی و سلامت چشم هایتان

چرا فشار چشم اهمیت دارد؟

فشار نرمال چشم به حفظ شکل چشم کمک می کند. شکل چشم به نوبه ی خود به حفظ 2 میلیون بخش دیگر که در فرایند بینایی اهمیت دارند، کمک خواهد کرد. فشار بالای چشمی منجر به اب سیاه می شود. اب سیاه از جمله بیماری های چشمی است که باعث نابینایی می گردد. اب سیاه هیچ دردی ندارد و امکان دارد شما سال ها به آن مبتلا باشید ولی تغیری در دید خود احساس نکنید. پس بررسی دوره ای فشار چشم می تواند در تشخیص اب سیاه در مراحل اولیه بسیار سودمند باشد. ممکن است بعد از اسیب و ضربه به چشم یا بعضی بیماری های چشمی فشار چشم هایتان بالا برود. بعضی داروهای مانند داروهای استروییدی، می توانند باعث افزایش فشار چشم هایتان شوند. گاهی بعضی روند های درمانی مانند، فرو کردن لوله به درون گلو برای تنفس بهتر، نیز باعث افزایش فشار چشم شود. فشار چشم پایین نسبت به فشار بالا، فشار چشم پایین کمتر ایجاد نگرانی می کند. گاهی فشار چشم به خاطر ایجاد سوراخ بعد از یک عمل جراحی چشمی پایین می اید. فشار چشم پایین، باعث کاهش دید در بعضی افراد شده در حالی که بر روی بینایی عده ای دیگر هیچ تاثیری ندارد. فشار چشمی زیر 5 میلی متر جیوه، فشار چشمی پایین نامیده می شود.

فشار چشمی پایین می تواند باعث مشکلات زیر شود:

- تورم قرنیه (بخش شفاف جلوی چشم شما)

- آب مروارید

- اسیب به ماکولا (ماکولا بخش انتهای چشم شماست که به نور حساس است و باعث دیدن می شود)

- ناراحتی برای فشار چشم نرمال محدوده ی متفاوتی وجود دارد. یک سوم افرادی که آب مروارید دارند، هرگز فشار چشم بالا نداشته اند. گاهی افراد فشار چشم بالا دارند ولی هرگز دچار آسیب به عصب بینایی نمی شوند، به همین دلیل نباید مراجعه سالیانه به متخصص را برای بررسی چشم فراموش کنید.

 

فشار داخلی چشمی و سلامت چشم هایتان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد