آشنایی با سبک زندگی مردمان مناطق شرقی ایران باستان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با سبک زندگی مردمان مناطق شرقی ایران باستان

آزمایش های انجام شده روی اسکلت های به دست آمده در شهر سوخته نشان می دهد که میانگین سنی برای مردان بین ۲۵ تا ۳۰ سال، برای زنان بین ۲۰ تا ۲۵ سال، و برای کودکان بین ۲ تا ۳ سال بوده است. معدل بلندی قد مردان ۱۷۷ سانتی متر و زنان ۱۵۸ سانتی متر بوده است. این آمارها و مدارک نشان دهنده مرگ و میرهای عظیم و گروهی (احتمالا به سبب وجود بیماری های مسری و کشنده) است. بررسی های انسان شناسان ایتالیایی نشان می دهد که مهره های کمر زود شل می شده است و دندان ها به خصوص دندان های آسیا بسیار زود خراب می شده اند.

آشنایی با سبک زندگی مردمان مناطق شرقی ایران باستان

به طورکلی می توان گفت که شکار پرندگان و گاوداری در حاشیه شرقی و کشاورزی در ناحیه دلتا صورت می گرفته است. این بدان معنی است که اقتصاد شهر سوخته تقریبا از نوع محلی و خودکفا بوده است. این که می گوییم تقريبا، بدان جهت است که می دانیم در خلال دوران فعالیت شهر سوخته وظیفه توزیع محصولات کشاورزی و صنعتی منطقه سیستان بر عهده این شهر بوده است. از سوی دیگر می دانیم که امکان تهیه برخی از محصولات کشاورزی که در این گزارش از آنها نام برده ایم در طول هزاره سوم پیش از میلاد در شهر سوخته وجود نداشته است و تا آنجایی که اطلاعات جغرافیایی نشان می دهد در خلال پنج هزار سال گذشته تغییرات بسیار مهم آب و هوایی چنانکه بتواند محیط زیست را دگرگون کند، در سیستان به وقوع نپیوسته است. تنها اتفاق مهم طبیعی در اینجا تغییر مسیر رود هیرمند بوده است که آن هم نمی توانسته تأثیرات مهمی، جز در کناره های خود، در طبیعت این منطقه بگذارد. بنابراین برخی از محصولات کشاورزی مورد نیاز می باید به نوعی از مناطق اطراف به شهر سوخته رسیده باشند.

آشنایی با سبک زندگی مردمان مناطق شرقی ایران باستان

تجارت با میان رودان باعث ایجاد روابط فرهنگی وهنری نیز می شده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این گونه ارتباطات مستقیم نبوده است یا به سخن دیگر مدارک کافی در دست نیست تا بتوان گفت که برای مثال یک بازرگان میان رودانی خود به صورت مستقیم به شهر سوخته می آمده و محموله ای را به قصد تجارت می خریده است یا برعکس بلکه تجارت و ارتباطات همیشه به صورت غیر مستقیم و از طریق واسطه هایی که در ایستگاه های مبادلاتی میان مناطق قرار داشته اند ایجاد می شده است؛ زیرا تنها راههای مستقیم تجارت میان شرق و غرب یا از طریق خشکی و کرمان و فارس و خوزستان بوده است یا از طریق خلیج فارس، از این جهت است که نفوذ مستقیم فرهنگ و تمدن میان رودان را در شهر سوخته و سایر محوطه های شرقی این منطقه نمی بینیم. در حقیقت تنها شباهت های مشهود بين عوامل فرهنگی شهر سوخته و میان رودان شباهت برخی از سفالهای آنان با یکدیگر می باشد و شاید بتوان گفت که احتمالا مردم این دو منطقه حتی از وجود یکدیگر نیز بی خبر بوده اند و چنان که گفته شده ارتباطات از طریق ایستگاههای بین راه و جوامع کوچکتر دیگری صورت می گرفته است.

 آشنایی با سبک زندگی مردمان مناطق شرقی ایران باستان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر