آلگری چرا بعنوان بهترین سرمربی ایتالیا انتخاب شده است؟

آلگری چرا بعنوان بهترین سرمربی ایتالیا انتخاب شده است

ماسیمیلیانو الگری، سرمربی فعلی تیم یوونتوس، در مراسم انتخاب بهترین های سری آ بعنوان بهترین سرمربی فعلی ایتالیا انتخاب شد. او پس از پایان این مراسم در پاسخ به این سوال که بهترین لیگ دنیا از نظر مسائل تاکتیکی کدام است، پاسخ داد: مطمئنا تاکتیکی ترین لیگ، لیگ ایتالیاست. لیگ های دیگر کشورها اگرچه در این سال ها بسیار پیشرفت کرده اند اما هنوز فاصله زیادی با سری آ دارند. لیگی مانند انگلستان اگرچه بسیار سریع تر و به ظاهر جذاب تر است، اما قدرت تاکتیکی تیم های ایتالیایی را ندارد.

الگری در مورد ایرادات دیگر لیگ ها به مهمترین وجه تمایز فلسفه فوتبالی ایتالیا و دیگر کشورهای دنیا اشاره کرد: در بیشتر تیم های اروپایی اگر چه بسیار هجومی و سرعتی بازی میکنند، اما بین خط دفاع و خط هافبک فاصله زیادی وجود دارد. همین فاصله بین خط دفاعی و خط هافبک باعث شده تا نتوانند مانند تیم های ایتالیایی، تاکتیکی و حساب شده بازی کنند. البته الگری افزود که: ما نباید کودکان را در آکادمی ها اسیر تاکتیک هایمان کنیم. لیگی مثل لیگ انگلستان یک خوبی بزرگ دارد و آن این است که، بازیکنانش میتوانند آزادانه در زمین بازی کنند و خلاقیت های فردی خود را نیز بروز دهند. ما باید به کودکان اجازه بدیم خودشان را بصورت فردی شکوفا کنند و بعد که هر کدام از نظر تکنیکی حسابی رشد کردند، بعد آنها را در قالب تاکتیک هایمان به کار بگیریم.

آلگری چرا بعنوان بهترین سرمربی ایتالیا انتخاب شده است

اما برای اینکه نگاهی به تاکتیک های ماسیمیلیانو الگری بندازیم، بد نیست که بازی آخر تیم او در سری آ که مقابل تیم آث میلان انجام شد را تحلیل کنیم. الگری که خود در گذشته سرمربی میلان هم بود و توانست آخرین جام قهرمانی در سری آ را برای میلان به ارمغان بیاورد، بعد از مدتی بدلیل کسب نتایج ضعیف از میلان اخراج شد تا چند سال بعد بتواند به تیم یوونتوس ملحق شود. زمانی که الگری به عنوان سرمربی یوونتوس انتخاب شد، بسیاری از طرفداران این تیم از چنین انتخابی بسیار ناراحت و عصبانی بودند. قبل از او کونته سرمربی بیانکونری بود و توانسته بود نسل فوق العاده ای را تحویل شهر تورین بدهد. حالا قرار بود میراث کونته را به دست کسی بدهند که چند سال پیش بخاطر ضعف های تاکتیکی اش و خصوصا تعویض های اشتباهش از میلان اخراج شده بود. اما به هر حال مدیران یوونتوس با اطمینان او را به شهر تورین بردند و الگری با این تیم شروع به کار کرد.

آلگری چرا بعنوان بهترین سرمربی ایتالیا انتخاب شده است

در بازی یووه مقابل میلان یک چیز بیش از همه چیز بازی را تحت الشعاع خود قرار داده بود. یوونتوس با بهترین ترکیب چند ساله اخیر خود به میدان رفته بود . میلان اگرچه ترکیب خیلی خوبی ندارد، بسیاری از بازیکنان کلیدی اش هم مصدوم بودند و به همین خاطر دست گتوزو سرمربی میلان برای چینش درست تیمش حسابی بسته بود. یوونتوس فوق ستاره ای مانند کریس رونالدو را در وینگ چپ و دیبالا را در نوک حمله داشت. وینگ راست هم مانژوکیچ بود و پشت سر آنها، ستون فقرات یووه یعنی پیانیچ برای خودش آقایی می کرد. کنار او ماتوئیدی و بنتانکور بودند و خط دفاعی یووه را هم اساتیدی نظیر کیه لینی پر کرده بودند. یکی از از مهمترین ویژگی های االگری این است که تیمی را در دست دارد که شاید به اندازه دو تا تیم کامل ستاره دارد. اینکه الگری توانسته با سیستم چرخشی خود از تمام بازیکنانش در طول فصل استفاده کند و نه کسی را ناراضی بگذارد و نه کسی را بدلیل استفاده نشدن به سمت ضعف و افت سوق دهد. چنین ویژگی را کمتر سرمربی در جهان دارد. به عنوان مثال مائوریتسیو ساری در تیم چلسی هم دقیقا از چنین سیستم چرخشی درستی استفاده میکند و از این نظر میتوان این دو را با یکدیگر مقایسه کرد.

آلگری چرا بعنوان بهترین سرمربی ایتالیا انتخاب شده است

اما الگری یک ویژگی دیگر هم دارد. در لیگ ایتالیا اکثر سرمربیان به سیستم فوتبالی مبتنی بر دفاع و ضد حمله تکیه دارند. کونته نیز زمانی که در یوونتوس بود از همین سیستم فوتبالی استفاده میکرد و با ضد حمله های مرگ بار تیمش بود که در بازی به یاد ماندنی مقابل رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا توانست کهکشانی ها را شکست دهد. اما الگری توانست بعد از کونته، فلسفه فوتبالی یووه را به کل تغییر دهد. حالا ما با تیمی روبه رو هستیم که سراسر حمله است و هیچ خوش ندارد که در لاک دفاعی خودش فرو برود. بازی رفت آنها مقابل منچستر در مرحله گروهی سی ال نیز نمایانگر همین مساله بود. آنها در خانه منچستری ها اصلا در فاز دفاعی نرفتند و تمام نود دقیقه را حمله کردند. ساختن چنین تیمی در لیگ ایتالیا به خودی خود، کار بزرگی محسوب میشود. همین کار را سال گذشته ساری هم با تیم ناپولی انجام داد و تحسین بسیاری از تحلیل گران را برانگیخت.

در بازی مقابل میلان هم یوونتوس از تمام توان خود برای حمله استفاده کرد. در چند دقیقه اول، بازی تقریبا در دست میلان بود و آنها میخواستند در خانه خیلی زود به گل برسند. اتفاقی که نیفتاد چرا که بیانکونری با تسلط و برنامه دفاع میکرد و به قدری جلوی ستارگانی نظیر سوسو و ایگواین را بسته بود که عملا اجازه کار خاصی را به آنها نمی داد. همین تسلط تیمی و آرامش تک به تک بازیکنان یووه کلید موفقیت و پیروزی آنها مقابل میلان بود. چیزی که روسونری آن را نداشت و بسیار با استرس و فشار بازی میکرد و همین نیز درصد اشتباهات فردی را بالا برده بود. پاس کاری های در عرض، به گردش درآوردن توپ در کل زمین توسط پیانیچ و شرکت کردن رونالدو و مانژوکیچ در بازی سازی حسابی میلان را در بیشتر دقایق زیر فشار برده بود.

آلگری چرا بعنوان بهترین سرمربی ایتالیا انتخاب شده است

الگری بعد از بازی گفت ما از ضعف دفاع راست میلان یعنی آباته استفاده کردیم. میدانستیم که از سمت او میتوانیم توپ های زیادی را بر دروازه میلان بفرستیم. همین طور هم شد و این الکس ساندرو بود که از مقابل دیدگان آباته توپی را برای مانزوکیچ فرستاد تا او با یک ضربه سر دقیق دروازه دوناروما را باز کند.

آنها البته از ضعف رودریگز در یارگیری من تو من هم استفاده کردند و گل دوم توسط کریس رونالدو هم بر اثر همین شناسایی ضعف حریف صورت گرفت. آلگری نشان داده که بازی خوانی و شناسایی ضعف حریف هم یکی دیگر از ویژگی های خوبی است که در سرمربی گری فوتبال دارد.

آلگری چرا بعنوان بهترین سرمربی ایتالیا انتخاب شده است

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

شلغم بهترین آنتی بیوتیک خانگی

چرا خرد کردن پیاز باعث ریزش اشک می شود

آیا می دانید نوشیدن چای تا چه اندازه مفید است

چرا تمرینات چشمی برایمان تجویز می شود؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر