چرا پنجره های هواپیما سوراخ ریز دارد؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

چرا پنجره های هواپیما سوراخ ریز دارد؟

معمولا افراد در طول سفرهایی هوایی دوست دارند که در کنار پنجره بنشینند و از تماشای آسمان و ابرها لذت ببرند. اکثر افراد آنقدر محو تماشای مناظر بیرون هستند که اصلا به سوراخ های پنجره توجه نمی کنند. جالب است بدانید که این سوراخ ها، نقشی مهم و حیاتی را در ایمنی سفر هوایی شما دارند. در ادامه دلیل وجود این سوراخ ها روی پنجره را به شما می گوییم.

چرا پنجره های هواپیما سوراخ ریز دارد؟

پنجره هواپیما از سه لایه درونی، میانی و بیرونی تشکیل شده است. روی لایه میانی، سوراخ های ریزی قرار دارد. مهم ترین و محکم ترین لایه، لایه بیرونی است و لایه درونی همان لایه ایی است که شما می توانید به آن دست بزنید. در واقع هم لایه بیرونی و هم لایه میانی قدرت مقاوت در برابر فشار بیرون را دارند؛ اما فشار اصلی روی لایه بیرونی است. زمانی که هواپیما پرواز می کند، فشار بیرون و داخل کابینه کم می شود. البته سیستم تنظیم فشار در هواپیما تعبیه شده که فشار داخل کابین را کنترل می کند تا مشکلی برای مسافران پیش نیاید.

چرا پنجره های هواپیما سوراخ ریز دارد؟

در واقع به دلیل اختلاف فشاری که بین هواپیما و هوای بیرون می باشد، ممکن است شیشه های هواپیما بشکند. البته لازم نیست نگران باشید، راه حلی برای این مشکل وجود دارد و آن همان سوراخ ریز روی شیشه است. به این سوراخ ریز Bleed Hole می گویند. سازنندگان هواپیما برای اینکه جلوی شکستن لایه درونی هواپیما را بگیرند، این سوراخ ها را تعبیه کرده اند. این سوراخ، فشار لایه میانی و لایه درونی را برابر می کنند تا هیچ خطری آن ها را تهدید نکند. اگر لایه بیرونی در اثر فشار شکست، این سوراخ ها کمک می کنند که لایه میانی مقاومت خود را حفظ کرده و مانع از شکستن لایه درونی شود.

چرا پنجره های هواپیما سوراخ ریز دارد؟

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر