اشیا ارزشمند بدست آمده از کاوش های تخت جمشید - 5.0 out of 5 based on 1 vote

اشیا ارزشمند بدست آمده از کاوش های تخت جمشید

در مورد گونه چیزهای پیدا شده در کاوش های اخیر در تخت جمشید شیراز نخست می دانیم که ابزار جنگی و چیزهایی مربوط به کارهای نظامی در اتاق ها گردآوری نشده بوده است. یک نیزه آهنی در کف اتاق ۵۶ قرار داشت ولی سر تیری در این اتاق ها پیدا نشد، در صورتی که چندین سد نمونه آن در تالار ۴۱ به دست آمد می دانیم که این چند اتاق جای نگاه داری باردان ها و لوازم خوان شاهی نبوده است. از سوی دیگر اتاق ۵۶ یکی از چند جای ویژه بنای خزانه است که شمار شایان نگرشی برچسب گلی با نشان مهر و کارمندان عالی رتبه در آن به دست آمده است از قرار روشن این برچسب های ملصق به ذخایر قیمتی یا اسناد بوده است که از ماهیت آن ها آگاهی نداریم.

اشیا ارزشمند بدست آمده از کاوش های تخت جمشید

یک پلاک مفرغی نبشته دار با چنبره سیمی برای آویختن در کف اتاق ۵۶ نزدیک گوشه جنوب خاوری قرار داشت. این چیز در پیدا یادگار پیروزی یا از به دست آوردهای جنگی بوده ولی آهنگ اصلی از ساختن آن ناروشن است زیرا نبشته آن که به زبان ایلامی تازه است به درستی شایان خواندن نیست. در شکاف های کف هر سه اتاق مهره های کوچک طلا پیدا شد که از قرار روشن به تن پوش ها و چیزهای دیگر همانند به آن که در اتاق ها نگاه داری می گردید دوخته شده بوده است. یک تکمه طلا و یک چنبره مهره دار طلا که هر دو در اتاق ۵۶ پیدا شد در ردیف آراستنی های تن پوش به شمار می آید؛ چیزهای دیگری که در خاک آوار اتاق ۵۶ به دست آمد عبارت است از سه سنگ چشم عقیق، یک مهره سنگی تراش دار، یک باریکه مفرغی تابیده یک صفحه کمی منحنی به قطر 8 / 6 سانتی متر که با سه میخ آهنی سوراخ گشته است، یک چیز منحنی لوله دار مفرغی یک دسته هاون از سنگ سبز که همانند آن در اتاق های موردیاد به ندرت پیدا شده ولی در تالار ۳۸ به دست آمده است.

اشیا ارزشمند بدست آمده از کاوش های تخت جمشید

چون از چیزهای پدیدار در اتاق ۵۵ هیچ چیز به دست نیامده شاید بتوان حدس زد چه گونه چیزی در آن نگاه داری می شده است. سازوکار این اتاق همانند سازوکار اتاق های ۳۶ و ۳۵ می باشد در اتاق ۵۵ دو چیز کوچک طلا پیدا شد. افزون بر مهرهای ریز طلا که در بالا گفته شد چیز دیگری که پیدا شده عبارت است از دو تکه بند و دو پاره باریک آراسته یعنی یک نخلچه و یک شکل پرنده.

پیدا شدن این نمونه ها با نگرش به این که اتاق ۵۵ همه چپاول گردیده است چنین می رساند که در این اتاق چیزهای گرانبها نگاه داری می شده است. دو برچسب گلی دارای نشان مهر که در نزدیکی درگاه بین اتاق ۵۵ و اتاق ۵۶ و در داخل همان درگاه پیدا شده ممکن است پیوست به چیزهایی بوده که در اتاق ۵۵ نگاه داری می شده است و نیز گمان می رود که در حین چپاول از اتاق ۵۶ به درون اتاق ۵۵ افکنده شده باشد.

اشیا ارزشمند بدست آمده از کاوش های تخت جمشید

در خاک آوار اتاق ۵۷ برناهمسانی اتاق های نزدیک مربوط به آن هیچ گونه نشانه ای که اشکار کند در آنجا چیزهای گرانبها گرد آوری می شده پدیدار نبود، ولی شماری مهره عقیق ۳ و فیروزه و سنگ های آمیخته ای و شیشه و یک سنگ چشم عقیق در بخش شمالی اتاق پیدا شد و هم چنین یک چیز مرصعی به شکل پر، که شاید بخشی از یک تندیس کوچک باشد به دست آمد. افزون بر آن دو چیز گرد تراش دار که بخشی از یک چیز مرصع بوده و دو هسته صدف طبیعی و چند پاره مفرغ که آشکار نیست به چه کار می آمده پیدا شده است.

اشیا ارزشمند بدست آمده از کاوش های تخت جمشید

به جا مانده چهار پلمه گلی با نبشته ایلامی روی کف اتاق در بخش جنوبی قرار داشت. این پاره ها تا آن اندازه خوب نمانده است که روشن گردد آیا از دیدگاه متن و نشان مهر با پلمه های پیدا شده در اتاق بایگانی ۳۳ و دیگر اتاق های خزانه فرق داشته یا همانند بوده است. بر دیوار اتاق شماره ۱۰ نشانه آتش سوزی دیده نمی شود و سوای یک سکه نقره پوسیده که نمی توان تمیز داد چیزی دیگر در این اتاق به دست نیامد.

اشیا ارزشمند بدست آمده از کاوش های تخت جمشید

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل آپادانا تخت جمشید شیراز

هتل جهانگردی تخت جمشید شیراز

هتل برج های طلایی کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر