مردمک ها چه چیزی راجع به سلامتی شما می گویند - 3.8 out of 5 based on 4 votes

مردمک ها چه چیزی راجع به سلامتی شما می گویند

مردمک، دایره ی تیره و باز وسط چشم شماست. مردمک به نور اجازه عبور می دهد. سایز مردمک شما و طریقه عکس العمل آن به نور می تواند به تشخیص مشکلات چشمی خاص کمک کند. برای مثال، اگر ضربه ای به سر شما خورده باشد و یک یا هر دو مردمک تان بیش از حد طبیعی گشاد شده باشد، می تواند نشانه ای از اسیب جدی مغزی باشد. معاینه کننده می تواند از روش (نوسان نور) استفاده کرده تا متوجه شود که ایا هر دو مردمک هایتان به یک صورت به نور پاسخ می دهند یا خیر.

مردمک ها چه چیزی راجع به سلامتی شما می گویند

گاهی معاینه کننده برای گشاد تر شدن مردمک، از قطره استفاده می کند تا بتواند بخش های داخلی کره چشم هایتان را ببیند. اندازه مردمک چشم درباره سلامتی شما خیلی چیزها به دکترتان می گوید. مردمک کلید مهمی است، برای آشکار کردن وضعیت های احتمالی پزشکی که در غیر این صورت نمی توانستید درباره آن ها بدانید.

نکته: اگر متوجه هر گونه تغییر ناگهانی در سایز مردمک خود شدید و علت این تغییر ناشناخته بود، حتما به متخصص مراجعه کنید. اندازه مردمک چگونه گرفته می شود؟ چشم پزشکان از دستگاهی حاوی اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری اندازه مردمک استفاده می کنند. این وسیله از یک دوربین بزرگ که برای تشخیص اشعه مادون قرمز تنظیم شده و دو لامپ جانبی اشعه مادون قرمز برای نور سنجی مردمک تشکیل شده است.

مردمک های نامساوی

وقتی یکی از مردمک ها از دیگری بزرگتر باشد، آنیزو کوریا نامیده می شود. حدود یک پنجم افراد دچار این حالت هستند. اگر شما علایم دیگری ندارید، برای مقایسه ی سایز مردمک های خود از عکس های قدیمی تر استفاده کنید تا متوجه شوید چه زمانی این اتفاق رخ داده است.( البته این مقایسه برای چشم هایی با رنگ روشن امکان پذیر است) 

مردمک ها چه چیزی راجع به سلامتی شما می گویند

شرایطی که بر روی مردمک شما تاثیر می گذارد؟

-عدم وجود یکی از بخش های چشم هایتان به صورت مادر زادی: تشکیل نشدن عنبیه (بخش رنگی چشم) می تواند منجر به بزرگتر شدن مردمک شود و گاهی به مردمک حالتی شبیه به سوراخ جاکلیدی می دهد.

-فلج عصب سوم جمجمه ای: شرایطی خطرناک که می تواند باعث گشاد شدن یک مردمک شود. فشار بر روی یکی از اعصاب کنترل کننده ی حرکات چشم باعث ایجاد مردمک های نامتقارن می شود. وجود سردرد و دو بینی می تواند نشانه ی اتساع عروق ( نازک شدن بخشی از دیواره ی رگ های خونی که باعث بیرون زدگی رگ می شود.) اگر این اتساع کم باشد، ممکن است اصلا متوجه آن نشوید ولی در صورت افزایش و بیشتر شدن، پاره می شود و باعث خونریزی در فضای اطراف مغز خواهد شد.

-تومور غده ی هیپوفیز: ترشح هورمونی غدد دیگر را کنترل می کند، می تواند باعث بزرگتر شدن مردمک شود.

-سندروم هورنر: باعث انقباض مردمک می شود که می تواند مادرزادی باشد یا بر اثر چیزی که اعصاب اطراف چشم را تحت تاثیر قرار داده، ایجاد شود.

اگرچه ممکن است، درباره مردمک هایتان زیاد فکر نکنید اما آن ها قسمت بسیار فعالی از بدن شما هستند. آن ها نه تنها کمک می کنند که در موقعیت های مختلف بهتر ببینید بلکه می توانند نگرانی های مربوط به سلامتی شما را هم نشان دهند. به این دلیل، مهم است که به طور منظم معاینه چشم داشته باشید. اگر متوجه شدید اندازه مردمک هایتان غیر معمول است یا واکنش غیر معمولی دارند حتما برای آزمایش آن ها به پزشک مراجعه کنید.

مردمک ها چه چیزی راجع به سلامتی شما می گویند

3.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.88 (4 Votes)

مطالب مشابه

صفحه پکیج ها

هتل می تاور مالزی

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

دره گل ها ارمنستان

هتل بارویک ها اند اسپا مسکو روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر