آشنایی با ابزارهای کوچک مقیاس زندگی مردمان نواحی باستانی شرق ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با ابزارهای کوچک مقیاس زندگی مردمان نواحی باستانی شرق ایران

در اینجا به شرح بسیار مختصر و موجز برخی از اشیا و ابزار کوچک به دست آمده در کاوش های شهر سوخته می پردازیم.

در پوشهای گلین: دهانه کوزه های سفالین غالبا با در پوشهای گلینی بسته می شده است که تاکنون تعداد زیادی از آنها در شهر سوخته پیدا شده است و در برخی از آنان اثر دهانه کوزه را به روشنی می توان مشاهده کرد. قطر هیچ یک از این اشیا از ده سانتی متر تجاوز نمی کند که خود نشان دهنده این مسئله است که از در پوشها تنها برای بستن در ظروف با قطر دهانه کوچک استفاده می شده است.

آشنایی با ابزارهای کوچک مقیاس زندگی مردمان نواحی باستانی شرق ایران

گلوله های گلی: گلوله های گلی که به حالت پخته شده و از مصالح آجری تولید می شدند، در شهر سوخته کشف شده است. این گلوله ها به شکل تخم مرغی است و بزرگترین آنها دارای قطری به اندازه ۵ سانتی متر با وزن ۲۵ گرم است. این گلوله ها از گل بسیار فشرده تولید می شده و سفت و محکم هستند و در بیشتر شهرهای باستانی آسیای غربی مانند بمپور، موندیگاک و تپه حصار نیز کشف شده است. در تپه حصار بر اساس گفته اشمیت از این اشیا به عنوان وزنه استفاده می کردند، اما این فرضیه حداقل درباره گلوله های شهر سوخته قابل تائید نیست، زیرا تعداد آنان آنقدر زیاد است که ناخودآگاه فرضیه اشمیت را بی اساس می کند. تنها منطقی که در حال حاضر می شود راجع به عملکرد این گلوله ها بیان داشت آن است که آنها را گلوله فلاخن بدانیم.

آشنایی با ابزارهای کوچک مقیاس زندگی مردمان نواحی باستانی شرق ایران

گل نوشته آغاز ایلامی: آخرین و اصلی ترین عنصر کشف شده طی کاوش های شهر سوخته یک گل نوشته است که به دوران آغاز ایلام بازمی گردد. این گل نوشته در کنج اتاق شماره ۲۹۲ و از میان یک لایه ده سانتی متری زباله بیرون کشیده شده است. تقریبا شکل این گل نوشته به صورت ذوزنقه محدب است و نوشته های آن ترکیبی از دو حرف پیکتوگرام و چند عدد است که بر هر دو طرف گل نوشته نقر شده است.

آشنایی با ابزارهای کوچک مقیاس زندگی مردمان نواحی باستانی شرق ایران

با توجه به استخوان جانوران گونه گون که در شهر سوخته به دست آمده است می توان گفت که دامداری و شکار در شهر سوخته رواج کامل داشته است و این دامداران با کشاورزان نیز دارای روابط نزدیکی بوده اند. آمارهای موجود نشان می دهد که بیش از ۹۰٪ استخوان های به دست آمده در شهر سوخته متعلق به گاو و گوسفند و بز و غزال است که گوشت همه این جانوران خوراکی محسوب می شود. ٪۲۱ از استخوانهای فوق به گاوها تعلق دارد و ۴۵٪ آنان استخوان گوسفند و بقیه استخوانهای غزال و بز است که با توجه به جثه و وزن گاو نشان می دهند که مصرف گوشت گاو بیشتر از سایر جانوران رایج بوده است. جانوران دیگری که از گوشتشان برای خوردن استفاده می شده است عبارت بودند از ماهی، انواع پرندگان، جانوران قابل شکار، و شتر. استخوان گردن جانوران اغلب طوری شکسته شده است که به نظر نشانه ای از ذبح جانوران است. ساکنان شهر سوخته چنان که گفته شده با شکار آشنایی کامل داشته اند و چه بسا که این کار نوعی شغل اجتماعی نیز به شمار می رفته است. تاکنون هزاران قطعه سنگ چخماق نوک تیز زوبینی شکل و تیر و کمان در شهر سوخته پیدا شده است.

آشنایی با ابزارهای کوچک مقیاس زندگی مردمان نواحی باستانی شرق ایران

از دیگر استخوان های شناسایی شده در شهر سوخته استخوان های غاز، زغن، درنا، قو، قره غاز، پلیکان، بزغاله وحشی، گاومیش، آهو، گورخر، ماهی، موش، و سوسک است.

لازم به یادآوری است که لیست فوق تنها شامل استخوان جانورانی است که تاکنون مورد آزمایش و شناسایی قرار گرفته اند و چه بسا که آزمایشهای آینده انواع دیگر جانوران و پرندگان موجود در شهر سوخته را نیز به ما بشناسانند. در مقابل حدود پنجاه نوع پرنده شناخته شده در شهر سوخته که گوشت برخی از آنان قابل مصرف است تنها استخوان دو نوع ماهی از خانواده کپور به دست آمده است، با این وجود می دانیم که مصرف گوشت ماهی نیز در اجتماع شهر سوخته رایج بوده است. یکی از این دو نوع ماهی از خانواده Cyprinidae و نوع Varicorhibarbusnus  است که مخصوص آب های کوهستانی است و حتی امروزه نیز در دلتای رود هیرمند صید شده در بازار زابل به فروش می رسد.

 آشنایی با ابزارهای کوچک مقیاس زندگی مردمان نواحی باستانی شرق ایران

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر