آواتار از پرفروش های تاریخ سینما

آواتار یا avatar عنوان فیلمی علمی تخیلی به کارگردانی جیمز کامرون است که در سال 2009 اکران شده است. کامرون از کارگردانان آمریکایی است که فیلم هایی مانند تایتانیک، نابودگر و بیگانه ها را کارگردانی کرده است. از جمله بازیگران این فیلم می توان به سم ورتینگتون، زویی سالدانا، استفن لانگ، میشل رودریگز، سیگورنی ویور، جیوانی ریبیسی، ژول دیوید مور و سی.سی.اچ. پاوندر اشاره کرد.

آواتار از پرفروش های تاریخ سینما
آواتار را می توان از پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای جهان برشمرد که فروشی در رده ی فیلم های جنگ ستارگان و تایتانیک داشته است.
داستان این فیلم در آینده و در سال 2154 میلادی اتفاق می افتد. گروهی از انسان ها به سیاره ای به اسم پاندورا رفته اند. پاندورا منبعی ارزشمند از سنگی خاص و مرموز است که انسان ها به دنبال آن هستند و برای استخراج آن تلاش می کنند. این سیاره دارای حیات است و پر از حیوانات و موجودات فرازمینی است. موجودات ساکن سیاره ی پاندورا ظاهری کم و بیش شبیه به انسان ها دارند. نژاد آن ها ناوی نام دارد و به صورت قبیله ای زندگی می کنند. سطح پیشرفت فنی و تکنولوژی آن ها به شدت پایین است اما از لحاظ فرهنگی، عاطفی و عرفانی بسیار قوی هستند. کل این سیاره و موجوداتش، از درخت ها گرفته تا ناوی ها با یک شبکه ی عظیم عصبی به هم متصل هستند. تا حدی که ناوی ها به وسیله ی رشته هایی از نورون که در انتهای موهایشان هست با اسب هایشان ارتباط برقرار می کنند و آن ها را کنترل می کنند. آن ها ارتباط ویژه ای با طبیعت اطرافشان دارند و به نوعی با آن یکی هستند.

آواتار از پرفروش های تاریخ سینما

پاندورا برای انسان ها پر از ناشناخته ها و شگفتی ها است و انسان ها که به دنبال منابع این سیاره هستند، طی یک پروژه ی علمی و توسط یک تکنولوژی پیشرفته، بدن هایی مانند ناوی ها درست می کنند که به وسیله ی انسان ها کنترل می شود. این بدن ها آواتار نام دارد و در واقع کالبدی است برای انسان ها تا شبیه به ناوی ها شده و با آن ها ارتباط برقرار کنند.

آواتار از پرفروش های تاریخ سینما


یکی از کسانی که قرار است با آواتار خود به میان ناوی ها برود جیک سالی است. ماموریت او نفوذ بین ناوی ها و کشف رازهای آن ها است. اما مدتی که از ورود جیک به دنیای ناوی ها می گذرد ماجراهای زیادی رخ می دهد و در طی این ماجراها است که جیک یکی از ناوی ها شده و به مرور به دختری از بومی های سیاره ی پاندورا علاقه مند می شود. یک ناوی به اسم نیتیری که دختر رئیس قبیله ی ناوی ها نیز هست. همین موضوع اتفاقات دیگری را در فیلم رقم می زند...

آواتار از پرفروش های تاریخ سینما

مدت زمان فیلم آواتار چیزی بیش از سه ساعت است و علاوه بر فروش فوق العاده اش، جوایز زیادی را نیز نصیب خود کرده است. از جمله ی این جوایز می توان به برنده ی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی در جشنواره ی گلدن گلوب، بهترین فیلم برداری، بهترین کارگردانی هنری و بهترین جلوه های ویژه در اسکار 2010 و جایزه ی بهترین صحنه آرایی و بهترین جلوه های ویژه در جایزه ی بفتا اشاره کرد.

آواتار از پرفروش های تاریخ سینما

 

یکی از نکات جالب فیلم آواتار این است که این اثر به صورت سه بعدی فیلم برداری شده است و کارگردان آن نیز تاکید دارد که فیلمش باید به صورت سه بعدی دیده شود تا مخاطبان از دیدن آن شگفت زده شوند. ظاهر جذاب و زیبای ناوی ها، طبیعت وحشی سیاره ی پاندورا و حیوانات مختلف و عجیب این سیاره بر جذابیت های این فیلم افزوده است. فیلمی که پر از جزئیات ناشناخته و پر زرق و برق است در یک سیاره ی دیگر است.

آواتار از پرفروش های تاریخ سینما

در واقع می توان آواتار را فیلمی دانست که از لحاظ تکنیک و جلوه های بصری در رده ی بالایی قرار دارد و یکی از بهترین های سینما در این حوزه است که هزینه های بسیار بالایی را نیز به خود اختصاص داده است. تا جایی که بخش عظیمی از این فیلم به وسیله ی جلوه های ویژه ساخته شده است و تنها چهل درصد آن به طور معمولی فیلم برداری شده است.

آواتار از پرفروش های تاریخ سینما

آواتار علاوه بر زیبایی های بصری نکات سیاسی و عرفانی بسیاری را در خود جای داده است. به عنوان مثال می توان شباهت ناوی ها به سرخ پوستان را بیان کرد که اشاره ای تاریخی به حمله علیه سرخ پوست ها دارد. یا وجود درختی مقدس و نورانی به نام ایوا (یا حوا) که در سیاره ی پاندورا وجود دارد و به عقیده ی ناوی ها مادر طبیعت و تمام موجودات سیاره است. درختی که این قدرت را دارد تا با گرفتن جان انسان ها آن را در کالبدی دیگر به دنیا برگرداند.

آواتار از پرفروش های تاریخ سینما

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر