خواص دارویی و درمانی گیاه پنیرک

پَنیرَک از گیاهان خزنده و پایا با ریشه های آبدار و سفید رنگ است و ساقه آن استوانه ای شکل وراست است. برگهای آن بزرگ و دارای دم برگ است و گلهای ان به رنگ گلی مایل به بنفش و دارای خصوص تیره است. از منظر متخصصان طب سنتی گیاه پنیرک را معتدل می‌دانند، اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌کند. ساییدگی برگ آن برای شکستگی اعضاء مفید و ترکیب آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب گزیدگی بسیار موثر است، از دم کرده ی ساقه و برگ آن با شکر، برای گرفتگی صدا استفاده کنید. برای درمان برونشیت و استفراغ مفید است، همچنین از آن به صورت غرغره در رفع تحریکات مخاط دهان و درد گلو و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار استفاده کنید.

 

خواص دارویی و درمانی گیاه پنیرک

متخصصان طب سنتی برای رفع جوش‌های صورت از پنیرک استفاده می کنند ، درد و ناراحتی‌های محل جوش را تسکین می‌دهد و به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ها مؤثر است. از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می‌آید که اثر نرم‌کننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی که دارای پوست حساس و لطیف هستند، می دهد. بر روی ۲ گرم از گل‌ها، یک لیوان آب سرد ریخته و حداکثر ۵ دقیقه می‌جوشانیم. می‌توان بر روی همین مقدار گل، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخته و پس از ۱۵ دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.

خوب است بدانید که گیاه سبزه توله یا همان پنیرک حاوی ویتامین A ،B و C است. جهت تسکین درد، پودر خشک شده این گیاه را به روغن زنجبیل مخلوط کرده و مصرف کنید. جوشانده آن برای عفونتهای مثانه و اسهال خونی و سرفه های شدید مفید و موثر است. برگ و ریشه پنیرک را اگر به شکل ضماد در آورید و روی دمل و یا کورک بگذارید فورا سر باز می کند چون خاصیت مسهلی دارد و برای ورم مجاری گوارش و ادرار مفید است. در هندوستان از گیاه پنیرک به عنوان داروی لعابدار نرم کننده و خنک کننده استفاده می شود، برگ خشک پنیرک را در یک لیتر آب بجوشانید و به عنوان مسکن بخورید.

 

خواص دارویی و درمانی گیاه پنیرک

خواص دارویی و درمانی گیاه پنیرک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر