ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سینمای مستند ایران

اولین مستند در تاریخ ایران، فیلم برداری عکاس مظفرالدین شاه است از یک جشنواره گل که در سیرکی در پاریس برپا بود. بعد از آن بود که سینما جهت سرگرمی شاه وارد ایران شد.
خان بابا معتضدی که تحصیلکرده فرانسه بود یک دوربین گامونت به ایران آورد. اولین فیلم ها در سال 1300 در ایران تولید شدند و بیشتر نشان دهنده اخبار سیاسی و اخبار مربوط به توسعه کشور بودند
پس از جنگ اول جهانی، تعدادی فیلمبردار خارجی وارد ایران شدند و در سال 1924 بود که دو آمریکایی به نام های «مریان سی کوپر» و «ارنست بی شود ساک» فیلم مستندی به نام علف را ساختند. علف یک مستند مردم نگارانه بود. این فیلم مهاجرت سالانه ایل بختیاری در ایران را نمایش می داد.
کارشناسان عقیده دارند این فیلم درواقع نقطه شروعی برای مستند سازی در ایران می باشد. این فیلم تا مدت ها نمایش داده نشد چرا که حکومت پخش آن را به دلیل مغایرت با اهداف توسعه کشور ممنوع کرده بود. سال ها بعد با اضافه شدن صدای راوی و موسیقی فیلم در ایران نمایش داده شد.

سینمای مستند ایران


در سال 1309 مستندی درباره ساخت راه آهن شمال ایران توسط آلمانی ها تولید شد. این فیلم هم به بهانه نشان دادن زندگی روستایی در ایران نکوهش شد. یک سال بعد فرانسوی ها که قصد سفر به افغانستان و چین داشتند یک فیلم به اسم کاروان زرد تولید نمودند که زندگی ساده روستایی در ایران را نشان می داد. این فیلم هم از طرف روشنفکران ایرانی شدیدا مورد انتقاد قرار گرفت. پس از ساخت این فیلم ها بود که قانون ممیزی یا سانسور در ایران تصویب شد تا چهره بدی از ایران نمایش داده نشود.
در ادامه میرزا ابراهیم خان صحاف باشی اولین سالن سینمای ایران را تاسیس کرد و نمایش فیلم های مستند در سالن های سینما ادامه یافت. با وقوع جنگ دوم جهانی نمایش فیلم های خبری که درباره جنگ بود رواج یافت. ملاقات های سیاسی در آن زمان توسط فیلم برداران، فیلم برداری می شد. بعد از آن تعدادی فیلم های تبلیغاتی در ایران ساخته شد.

سینمای مستند ایران


در سال 1330 همزمان با ملی شدن صنعت نفت ایران و اتفاقات سیاسی ایران، رسانه های خارجی گزارش هایی از ایران تهیه کردند و دولت از این فیلم ها برای ساختن فیلم های تبلیغاتی استفاده کرد.
بعد از آن گروهی خارجی وارد ایران شدند و ایرانیان را در زمینه تولید فیلم آموزش دادند. روش کار این گروه داستان گویی با صدای یک راوی بود که هنوز هم در ایران به این شیوه عمل می شود.
اولین دانشجویان ایرانی سینما از جمله فرخ غفاری و حسن شیروانی به ایران آمدند و قصد خواست فیلم مستند در ایران را داشتند. آن ها در عین حال به آموزش ایرانی ها در زمینه مستند مشغول شدند. از جمله فیلم سازهای معروف آن دوران ابراهیم گلستان بود. وی اولین تولید کننده مستند شاعرانه در ایران است. از جمله تولیدات او مستندی در مورد نفت و محیط زیست بود. قطره تا دریا، یک آتش، چشم انداز و موج، مرجان و خارا دیگر فیلم های مستند آن دوران می باشد. فروغ فرخزاد مستندی با نام خانه سیاه  در سال 1341 ساخت و همه را حیرت زده کرد. این فیلم درباره زندگی جذامی ها بود. نادر افشار نادری اولین مستند شگفت انگیز خود را با نام بلوط ساخت و از نظر روش کار بی نظیر بود. منوچهر طیاب مستندهای دیگری تولید کرد. از جمله کارهای او مسجد جامع و معماری صفویه می باشد. اون شب که بارون اومد و طلوع فجر دیگر مستندها در آن دوران هستند.

سینمای مستند ایران


بعد از کودتای 1332 فیلم های اون شب که بارون اومد و تهران پایتخت ایران از آثار کامران شیردل توسط حکومت توقیف شدند. سانسور موجب شد مستند سازی از رونق بیفتد ولی در سال 1345 رادیو و تلویزیون ملی ایران تاسیس شد و مستند سازان را حمایت کرد. فریدون رهنما مستند ایران زمین را ساخت. او مستندهای پژوهش محور را در ایران رواج داد.خسرو سینایی، پرویز کیمیاوی، ناصر تقوایی، غلام حسین طاهری دوست و کیومرث درم بخش از جمله مستند سازان ایران بودند. رهنما مستندی با عنوان تخت جمشید را کارگردانی کرد که در جهت یافتن هویت ملی و تاریخی ایران در تخت جمشید بود. او عقیده داشت حکومت یا یک نهاد خصوصی باید سینمای مستند را حمایت کند. به نظر رهنما مستند سازی بدون حمایت مالی و پژوهش پیشرفت نمی کرد. او به جستجو برای یافتن هویت ایرانی تاکید داشت. باد جن ناصر تقوایی درباره یک بیماری مرموز در خلیج فارس است که اهالی عقیده داشتند به علت تصرف شیطان در بدن ایجاد می شود و مستند یا ضامن آهو پرویز کیمیاوی هم مستندی شاعرانه درباره زیارت مردم در حرم امام رضا(ع) فیلمبرداری شده است.

سینمای مستند ایران


بعد از انقلاب سینمای ایران در عرصه جهانی خوش درخشید اما سینمای مستند چندان که باید و شاید جهانی نشده است ولی پیشرفت های زیادی داشته است.
در سال های 57 و 58 فیلم سازان تازه کار با استفاده از دوربین های 8 و 16 میلیمتری ساده فیلم های زیادی ساختند و تظاهرات خیابانی، اعتصاب ها، تجمعات، برخورد نیروهای حکومتی و نیروهای مردمی را فیلمبرداری کردند. برای آزادی حسین ترابی، لیله القدر محمد علی نجفی از جمله مستندهای آن دوران هستند. امیر نادری دو فیلم جستجوی یک و جستجو 2 را ساخت. به عقیده کارشناسان مستند سیاسی و مستند خبری با وقوع انقلاب در ایران رواج پیدا می کند.
با وقوع جنگ در ایران و بعد از آن مستند سازی بسیار مورد توجه قرار گرفت و مستندهای جنگی ساخته شد. پل پیروزی، کربلای 5 و روایت فتح از جمله مستندهای جنگی هستند.
پس از آن مستندهای مردم نگارانه مورد توجه قرار گرفت و فرهاد مهران فر و علی شاه حاتمی و دو فیلم ساز تازه کار مجموعه کودکان سرزمین ایران را ساختند. مستند سازی در ایران پویا است و به وسیله نهادهای دولتی حمایت می شود. ایران فیلم سازان بااستعداد زیادی دارد که باید شکوفا شوند و مورد توجه قرار گیرند. جشنواره های فیلم مستند مثل یادگار که اختصاص به فیلم های مستند دارد و انجمن مستند سازان ایران و سینمای جوان از فیلم سازان جوان حمایت می کنند.

سینمای مستند ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ایران اصفهان

ورزش پایه در ایران

مدیریت باشگاهی ایران

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد