ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه می توانید یک برنامه غذایی مناسب برای سالمندان داشته باشید؟

چگونه می توانید یک برنامه غذایی مناسب برای سالمندان داشته باشید؟
برنامه ریزی غذایی برای سالمندان با توجه به شرایط خاص این دوره، تفاوت هایی با بزرگسالان دارد. برای این منظور ابتدا باید بدانید که بدن به چه مواد غذایی نیاز دارد و بعد از آن باید بدانید که از چه مواد غذایی و به چه مقدار بخورید تا سلامتی خود را حفظ کنید. به طور کلی نیازهای غذایی بدن شامل انرژی، پروتئین، چربی، ویتامین ها، مواد معدنی و آب است.
آیا می دانید روزانه بدن شما به چه موادی نیاز دارد؟

چگونه می توانید یک برنامه غذایی مناسب برای سالمندان داشته باشید؟
انرژی:
با افزایش سن، نیاز کمتر می شود. این کم شدن نیاز به انرژی، به خاطر کوچک شدن بافت عضلانی و کاهش فعالیت فیزیکی است. با این حال ممکن است با افزایش وزن مواجه شوید زیرا با وجود اینکه  فعالیت شما کمتر شده و نیاز کمتری به انرژی دارید ولی میزان مصرف مواد غذایی را کم نکرده باشید. برای محدود کردن دریافت، باید مصرف غذاهای کم حجمی و غنی از مواد مغذی را بیشتر کنید  و مصرف مواد شیرینی و چربی ها را کاهش دهید. باید به اندازه غذا بخورید که ضمن تامین نیاز های اساسی بدنتان، وزن ایده آل خود را نیز حفظ نمایید.
قندها و مواد نشاسته ایی:
با افزایش سن، سوخت و ساز مواد قندی و نشاسته ای کاهش می یابد و تحمل بدن نسبت به گلوکز و لاکتوز تغییر می کند. مواد قندی و نشاسته ایی به مقدار زیاد و به عنوان منابع اولیه و مهم انرژی، برای بدن مورد نیاز هستند و بهتر است بیش از  نیمی از انرژی بدن را با یک رژیم غذایی حاوی مواد نشاسته ای مثل برنج، نان، غلات و حبوبات تامیین کنید. سبزی ها، دانه ها و میوه ها علاوه بر مواد قندی و نشاسته ای غنی از فیبر و ویتامین های ضروری  و املاح نیز هستند.
منابع غذایی این گروه شامل:
انواع نان ها، آرد، برنج، بلغور، جوانه گندم، حریره غلات، انواع رشته و ماکارونی، حبوبات، سیب زمینی، بیسکوئیت و کیک است که حبوبات، غلات سبوس دار و نان تهیه شده از آرد سبوس دار حاوی فیبر بالایی هستند، توصیه می شود بیشتر از این مواد استفاده کنید.
پروتئین:
عضلات بدن شما محل ذخیره پروتئین است. از آنجایی که در این سنین عضلات تحلیل می رود در نتیجه مقدار پروتئین بدن در دوره سالمندی کم می شود. بنابراین باید در این دوره پروتئین بیشتری مصرف کنید. سو تغذیه پروتئین به سیستم دفاعی بدن آسیب می رساند و بدن دچار  بیماری می شود.
چربی:

چگونه می توانید یک برنامه غذایی مناسب برای سالمندان داشته باشید؟
با افزایش سن، بر مقدار چربی بدن افزوده می شود. در نتیجه بایستی مصرف چربی را در رژیم غذایی خود محدود نمائید، یعنی حداکثر 30 درصد کل انرژی دریافتی خود را از چربی تامیین نمایند. چربی ها از منابع پر انرژی محسوب می شوند و در بهبود طعم غذا و کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی و تامین اسیدهای چرب ضروری نقش مهمی دارند.
ویتامین:

چگونه می توانید یک برنامه غذایی مناسب برای سالمندان داشته باشید؟
با افزایش سن، میزان برخی ویتامین ها در بدن کاهش می یابد که این علت کاهش مصرف غذا و هم چنین کاهش قدرت جذب ویتامین ها از مواد غذایی مصرفی است که با رعایت تنوع در رژیم غذایی و مصرف متعادل چهار گروه اصلی غذایی می توانید آنها را جبران کنید.
مواد معدنی:
مواد معدنی مورد نیاز دوره سالمندی، کلسیم، آهن، روی و منیزیم است. کمبود مواد مغذی در بروز و تشدید بیماری ها در سالمندان و اهمیت تغذیه صحیح در پیشگیری از ابتلا به بیماری و کند نمودن روند پیری بسیار موثر است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

تور مالزی با قیمت مناسب ویژه شهریور 94

تور ارمنستان ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

تور مشهد ویژه شهریور 94 با قیمت مناسب

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد