کمبود ویتامین ب 12

کمبود ویتامین ب 12
نقص این ویتامین باعث آسیب های شدید به خصوص در سیستم عصبی مغز می شود. حتی کاهش سطح ویتامین ب 12 به میزان بسیار کم باعث مشکلاتی مانند افسردگی، مشکلات حافظه و خستگی خواهد شد. البته این مشکلات به تنهایی نمی توانند نشان دهنده ی کمبود ب 12 باشد. دیگر علایم کمبود ویتامین ب 12 شامل یبوست، کاهش اشتها و کاهش وزن است. تشدید علایم می تواند همراه با تغییرات عصبی مانند بی حسی و مور مور شدن دست و پا شوند.گاهی برای افراد مشکلات عدم تعادل هم به وجود می آید. نوزادانی با کمبود ویتامین ب کا حرکات غیر طبیعی مانند لرزش صورت، مشکلات رفلکس، مشکلات تغذیه ایی، تحریک پذیری و مشکلات رشدی را نشان می دهند. نقص ویتامین ب 12 باعث افزایش ابتلا به بیماری های روانی و زوال عقلی می شود. علاوه بر موارد بالا کمبود ب 12 باعث کم خونی (آنمی) می شود. شایع ترین علامت کم خونی، خستگی، کوتاه شدن تنفس و ضربان نامنظم قلب هستند.
هم چنین افراد مبتلا به آنمی ممکن است علایم زیر را نشان دهند:

کمبود ویتامین ب 12
- زخم دهان و زبان
- کاهش وزن
- رنگ پریدگی و زرد شدن پوست
- اسهال
- مشکلات قاعدگی
چه افرادی در معرض خطر هستند

کمبود ویتامین ب 12
گیاهخواران در معرض کمبود ویتامین ب کا هستند به این علت که رژیم غذایی آنها فاقد منابع گوشتی است.
بارداری و شیردهی می تواند این کمبود را در گیاه خواران بیشتر کند. غذاهای گیاهی منبع کافی از ب 12 نیست.
افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن به احتمال زیاد دچار کمبود ویتامین ب 12 هستند. کم خونی فقر آهن یک بیماری خود ایمنی است که روی خون اثر می گذارد، بیماران با این اختلال دچار کمبود IF هستند(IF پروتئین درون معده است که باعث جذب ب 12 می شوند)
گروه دیگر شامل افرادی با مشکلات روده کوچک است. مثلا افرادی که روده ی کوچک آنها با جراحی کوتاه شده است، آنها نمی توانند به میزان کافی ب 12 جذب کنند. افرادی معتاد به الکل  نیز دچار کمبود ب 12 هستند و بدن آنها نمی تواند به اندازه کافی مواد مغذی را جذب کند. افراد دیابتی که برای درمان از متفورمین استفاه می کند، باید مرتبا از لحاظ میزان ب 12 کنترل شوند. تزریق ویتامین ب 12 برای افرادی که مشکلات تغذیه ایی دارند، توصیه میشود. ویتامین  ب 12 را می توانید به صورت قرص، اسپری بینی و یا آمپول تهیه کنید. برای اشخاصی که بدن آنها قادر به جذب این ویتامین در روده نمی باشد، بهترین روش برای به دست آوردن  ب 12، تزریق آمپول می باشد.
تزریق آمپول ویتامین ب 12 مفید است؟

کمبود ویتامین ب 12
آمپول ویتامین  ب 12برای درمان کم خونی  موثر است. تزریق این ویتامین دارای اثرات مفیدی برای درمان بیماری هایی پوستی، کاهش استرس و خستگی، افزایش انرژی، بهتر خوابیدن، افزایش قدرت حافظه و تمرکز می باشد. این آمپول علاوه بر فوایدی که دارد عوارضی هم ممکن است در فرد به وجود بیاورد از جمله: خارش و ورم پوست، استفراغ و معده درد، سر درد، اسهال، افزایش وزن، گرفتگی عضلات و درد عضلات. تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار، گیجی و بی حس شدن بدن، سرفه کردن و مشکل در بلع غذا، خستگی بیش از حد، تورم دست، ران ها، پاها و قوزک پاها، گرم و قرمز شدن یکی از پاها. قرمز شدن پوست و جوش و سخت شدن تنفس.
نکته:

کمبود ویتامین ب 12
اگر با کمبود ویتامین ب 12 مواجه هستید به پزشک مراجعه کرده و از مصرف مکمل‌های غذایی خودداری کنید چرا که این مکمل‌ها نمی‌توانند میزان کمبود ویتامین ب 12 را جبران کنند. میزان نیاز بدن به ویتامین ب 12 بستگی به سن و سال افراد دارد به همین دلیل قبل از مصرف ب 12 حتما به پزشک مراجعه کنید.
اگر شما مادری گیاهخوار هستید حتما  فرزندتان را پیش متخصص بروید تا میزان ب 12 بدن او بررسی شود. در صورت کمبود، پزشک مکمل  ویتامین ب 12 را برای کودکتان تجویز می کند.
ویتامین ب 12 در غذاهای حاوی پروتئین حیوانی یافت می‌شود. غنی‌ترین منبع این ویتامین کبد و کلیه است. دیگر منابع غنی حاوی این ویتامین شامل شیر، تخم مرغ، ماهی و پنیر هستند. این ویتامین در منابع غذائی حیوانی مثل گوشت، نرم تنان صدف دار، شیر، پنیر و تخم مرغ یافت می‌شود. اغلب افراد که گوشت را  در برنامه غذایی خود جای دادند، کمتر در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند مگر این که بدن آنان توانایی جذب این ویتامین را نداشته باشد در واقع اگر سلول‌هایی از سیستم گوارش که وظیفه دریافت این ویتامین را دارند، از بین بروند، بدن نمی تواند این ویتامین را جذب کند و هم چنین ‌ جراحی هایی که روی بخش‌هایی از روده انجام می‌شوند نیز می‌توانند سیستم گوارش را از جذب این ویتامین باز دارند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

12 فایده انار برای سلامتی

مصرف ویتامین D بدون مصرف منیزیم هیچگونه سودی برای بدن ندارد!

12 روش معمول خانگی برای پیشگیری از التهاب لثه (بخش اول)

12 روش معمول خانگی برای پیشگیری از التهاب لثه (بخش دوم)

12 روش معمول خانگی برای پیشگیری از التهاب لثه (بخش سوم)

12 روش معمول خانگی برای پیشگیری از التهاب لثه (بخش چهارم)