خواص دارویی گیاه اکالیپتوس

اکالیپتوس گیاهی است نام آشنا، که اغلب ما برای بخور و ضدعفونی مجاری تنفسی و خوش‌بوکننده هوا از آن استفاده می کنیم. معمولاً چند قطره از روغن گیاه اوکالیپتوس (که از برگ آن تهیه می‌شود) را در مخزن داروی دستگاه بخور می‌ریزیم تا در رطوبت هوا مخلوط و مجاری تنفسی را ضد عفونی مان را بهبود ببخشد. اما خواص دارویی گیاه اکالیپتوس، تنها به مورد یاد شده منتهی نمی شود خوب است بدانید که گیاه اکالیپتوس بر طرف کننده درد مفاصل است و برای برطرف کردن درد مفاصل لازم است تا دو قطره روغن اکالیپتوس لیمویی را در چند قطره روغن گیاهی مانند روغن بادام حل کنید و هر روز دو تا سه مرتبه مفاصل دردناک را ماساژ دهید.

 

خواص دارویی گیاه اکالیپتوس

در فصل تابستان، اکالیپتوس جای نیش حشرات را تسکین می‌دهد. در فصل زمستان و به هنگام سرماخوردگی اکالیپتوس برای پایین آوردن تب موثر است. برای کاهش دمای بدن و فرو نشاندن تب ۱۰ تا ۱۵ قطره روغن گیاهی اکالیپتوس را در صابون مایع یا پودر شیر حل کنید و به مدت ۳ تا ۴ روز، روزانه یک مرتبه با این آب حمام کنید و یا حدود ۱۰ قطره روغن گیاهی اکالیپتوس را در آب حل کرده و هر روز دو یا سه بار پاشویه کنید.

جالب است بدانید که در قلیان‌های سالم می‌توان از خواص مختلف گیاهان دارویی مانند اکالیپتوس به عنوان ضدعفونی‌کننده و بسیاری از گیاهان دارویی دیگر بهره برد. برای درمان برونشیت و سرفه دم کرده‌ی اکالیپتوس موثر است و موجب می گردد تا ترشحات به آسانی دفع شوند. در مصرف گیاه اکالیپتوس توجه داشته باشید که تماس با مواد حاصل از گیاه و یا تماس با بخش های مختلف گیاه مثل شاخ و برگ آن در برخی اشخاص ممکن است موجب ایجاد حساسیت و کهیر شود. از محلول روغنی آن در فرآورده‌های بینی نمی بایست به کار رود، چون حرکات مژکها را مهار کرده و پنومونی چرب ایجاد می‌کند . مصرف بیش از حد اکالیپتوس موجب ایجاد مشکلاتی همچون ورم معده ، سردرد ، تشنج ، ورم کلیه، پیدایش خون در ادرار ، ضعیف شدن رفلکس ها و حرکات تنفسی ، پایین آمدن فشار خون و درجه حرارت بدن و در مواردی فلج دستگاه تنفسی، خفگی و مرگ می شود .

 

خواص دارویی گیاه اکالیپتوس

خواص دارویی گیاه اکالیپتوس

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر