علل بیماری آسپرژیلوزیس

در معرض قرارگیری با قارچ آسپرژیلوس به معنای واقعی کلمه اجتناب ناپذیر است. چرا که این قارچ در خارج از منزل، در برگ و کمپوست درختان و گیاهان، درختان و دانه ها و تخم گیاهان یافت می شود. در داخل منازل، اسپور ها (بخش تولیدمثلی قارچ ها )در کانال های تهویه مطبوع و کانال های هوای گرم و عایق های مربوطه و همچنین در برخی غذاها و ادویه جات رشد می کنند.
قرار گرفتن در معرض روزانه آسپرژیلوس به ندرت برای افراد با سیستم ایمنی سالم مشکل ساز است. هنگامی که اسپورهای قارچ وارد بدن می شوند، سلول های سیستم ایمنی آنها را احاطه کرده و آنها را از بین می برند. اما افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف ناشی از برخی بیماری ها و یا استفاده ازداروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند، سلولهای ایمنی کمتری دارند. این وضعیت اجازه می دهد تا آسپرژیلوس بتواند به ریه ها حمله کند و در موارد جدی تر حتی سایر قسمت های بدن را نیز فرا بگیرد. آسپرژیلوزیس از فردی به فرد دیگر مسری نمی باشد.

 

علل بیماری آسپرژیلوزیس

عوارض جانبی

بسته  به نوع عفونت، آسپرژیلوزیس می تواند عوارض متعددی را ایجاد کند:

  • خون ریزی. هر دو حالت آسپرژیلوما و آسپرژیلوزیس مهاجم می توانند باعث خونریزی شدید و گاهی مرگبار در ریه ها شوند.
  • عفونت سیستمیک. جدی ترین عارضه آسپرژیلوز مهاجم، گسترش عفونت به سایر قسمت های بدن، به ویژه مغز، قلب و کلیه ها است. آسپرژیلوز تهاجمی به سرعت گسترش یافته و علیرغم درمان های اولیه، در اغلب موارد مرگبار است.

چه مواقعی بایستی به پزشک مراجعه نمایید؟

اگر شما آسم یا فیبروز کیستیک دارید، هر بار که متوجه تغییراتی در علائم خود شدید، به پزشک مراجعه نمایید. اگر چه آسپرژیلوزیس امکان دارد که دلیل این تغییرات نباشد ولی به هر حال مهم آنست که مشکلات را بررسی کنید.

اگر شما یک سیستم ایمنی ضعیف دارید و  دارای نشانه هایی چون تب بدون دلیل، تنگی نفس ویا سرفه ای که خون را بالا  می آورد هستید،قدر مسلم اینکه شما به مراقبت های پزشکی اورژانسی نیاز دارید. در مورد آسپرژیلوزیس مهاجم، انجام درمان سریع و فوری جنبه حیاتی داشته و لذا  گاهی اوقات درمان قبل از تشخیص عفونت آغاز می شود.

پیشگیری

تقریبا غیرممکن است که از قرار گرفتن در معرض آسپرژیلوس جلوگیری بعمل آید، اما اگر  بیمار پیوندی هستید و یا تحت شیمی درمانی هستید، سعی کنید که از آشکارترین منابع قارچ مانند مراکز ساختمانی، کمپوست و دانه های انبار شده دور بمانید. اگر یک سیستم ایمنی ضعیف داشته باشید، ممکن است که پزشک به شما توصیه کند با ماسک صورت خود را بپوشانید تا از استنشاق عوامل عفونی هوازا جلوگیری بعمل آید. 

 

علل بیماری آسپرژیلوزیس

علل بیماری آسپرژیلوزیس

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

تاثیر مصرف زرشک در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد