آثار ورزش بر زندگی

امروزه همه از فواید ورزش و اهمیت آن بر سلامتی آگاه هستند. ورزش علاوه برجسم، روح را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله قصد داریم در مورد تاثیرات گوناگون ورزش بر زندگی انسان و سلامت جسم و روح و نکاتی که باید حین ورزش باید به آن توجه کرد نیز صحبت کنیم.

ورزش بر روح و روان انسان چه اثری دارد؟

ورزش کردن سبب می شود افسردگی و اضطراب به میزان قابل توجهی کاهش یابد و روحیه عمومی بالا رود. نتایج تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد پیاده روی روزانه با کاهش میزان اضطراب ارتباط مستقیم دارد.
هنگامی که فعالیت های ورزشی انجام می گیرد یک ماده شیمیایی به نام سروتونین در بدن بیشتر می شود. کاهش این ماده شیمیایی افسردگی را به دنبال دارد.

آثار ورزش بر زندگی

آثار ورزش بر زندگی فردی و اجتماعی چیست؟

بدیهی است ورزشکار با سستی و بی حالی میانه ای ندارد. علاوه بر همه این ها ورزشکاران از سلامت روحی برخوردارند و زندگی شادتری نیز دارند. همین مسئله باعث می شود زندگی اجتماعی و خانوادگی بهتری داشته باشند.

تاثیر ورزش بر روی ذهن

مسلما ورزش فقط روی جسم اثر نمی گذارد، بلکه بر روی عملکرد ذهن هم تاثیرات مطلوبی دارد. ورزش هایی مثل اسکیت، تنیس، بسکتبال و شنا ورزش هایی هستند که علاوه بر جسم، ذهن را نیز درگیر خود می کنند و کار فکری زیادی را می طلبند. این ورزش ها نیاز به یادگیری دارند و حتما زیر نظر یک مربی باتجربه و متخصص باید آن ها را فرا گرفت.

آثار ورزش بر زندگی

ورزش و دوری از آلودگی های اجتماعی

ورزشکار نیاز به اکسیژن زیادی برای فعالیت دارد، بنابراین به طور ناخودآگاه از سیگار و مواد مخدر دیگر، دوری می کند؛ زیرا سیگار و مواد مخدر بدن را ناتوان کرده و قدرت بدنی را از بین می برد.

نکات مهمی که در هنگام ورزش باید به آن توجه داشت

1- در هنگام ورزش از پوشیدن لباس های پلاستیکی خودداری کنید. به علت این که با پوشیدن لباس پلاستیکی از تبادل هوا جلوگیری شده و دمای دبدن بالا می رود.

2- لباس ورزشی نباید تنگ و چسبان باشد و به هیچ وجه در قسمت های مچ دست و پا از جنس کش استفاده نکنید.

آثار ورزش بر زندگی


3- فراموش نکنید در هنگام ورزش در هوای سرد حتما از کلاه و پیشانی بند استفاده کنید.

4- کفش ورزشی هم از لوازم ورزشی است که باید مورد توجه قرار گیرد، کفش ورزشی باید راحت و دارای قوس مناسب باشد. از یک کفه اضافی در کفش استفاده کنید. از کفش های استوک دار در سالن یا روی آسفالت استفاده شود. در ضمن حتما باید هنگام ورزش از جوراب ورزشی استفاده کرد.

5- بدن ورزشکار هنگام ورزش حتما باید تمیز باشد تا عمل تعریق به آسانی انجام شود و در ضمن تنفس پوست دچار مشکل نشود.

6- لباس ورزشکار بعد از تمرین حتما باید شسته شود و از پوشیدن لباس دیگران نیز خودداری شود تا موجب انتقال بیماری نشود. نیاز است یک ورزشکار باید حتما حوله، لیوان و لباس گرم اختصاصی داشته باشد.
7- اگر در حین ورزش دچار آسیب دیدگی به خصوص در ناحیه سر یا ستون فقرات شدید، باید فعالیت را قطع کنید.
8- اگر در هنگام ورزش دچار سرگیجه یا دردهای عضلانی شدید باید ورزش را قطع کنید.

9- پس از ورزش از خوردن آب سرد خودداری کنید، وگرنه دچار سرما خوردگی می شوید.

آثار ورزش بر زندگی

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

موزه آثار خطی ارمنستان

8 قاعده در رابطه با تأثیر تغذیه بر سلامتی

تاثیر آرتروز بر روی چشم ها

تاثیر مشکلات تیروییدی بر روی بینایی

زندگی شیرین می شود

چرا یک نقطه قرمز بر روی چشم دارم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر