آنچه باید راجع به آب مروارید بدانید

آنچه باید راجع به آب مروارید بدانید

آب مروارید باعث ایجاد ناحیه ای کور در لنز داخل چشمی شما که در حالت عادی باید شفاف باشد. آب مروارید علت اصلی کاهش دید در افراد بالای 65 سال است. آب مروارید شایع ترین بیماری چشمی است و با افزایش سن جمعیت افزایش می یابد. آب مروارید باعث کدر شدن لنز می شود و نور نمی تواند از لنز عبور کند و در نتیجه دید تار می شود. مانند اینکه از میان یک شیشه ی مه گرفته به جهان نگاه کنید. هرچه کدورت لنز بیشتر شود، دید تار تر خواهد شد. آب مروارید ارثی از زمان تولد یا کمی بعد از آن ظاهر می شوند. آب مروارید ناشی از افزایش سن، شایع ترین نوع آب مروارید است و با بالاتر رفتن سن، احتمال بروز آن افزایش می یابد.

انواع مختلف آب مرورايد كدامند؟

آنچه باید راجع به آب مروارید بدانید

-آب مرورايد ناشي از افزايش سن:  شایع ترین نوع آب مروارید است. عدسي نيز همانند ساير قسمت‌هاي بدن،‌ در طول زندگي به رشد خود ادامه مي‌دهد و لايه‌هايي به سطح خارجي آن اضافه مي‌شود كه با گذشت زمان لنز سخت مي‌شود و شفافيت خود را از دست مي‌دهد. 50 درصد افراد بین 65 تا 74 سالگی و 70 درصد افراد بالای سن 75 سالگی دچار آب مروارید می شوند. اما این بیماری ممکن است از سن 35 سالگی به بعد شروع شود.

-آب مرواريد ناشي از ساير بيماري‌ها: معمولا افرادی که مبتلا به دیابت هستند به  آب مروارید دچار می شوند. گاهي بروز آب مرواريد به دلیل مصرف داروهاي كورتون دار است.

-آب مرواريد ناشي از ضربه: گاهي بلافاصله پس از  ضربه ی شدید به چشم و گاهي سال ها بعد از صدمه دیدن چشم،  مشاهده می شود.

-آب مرواريد مادرزادي: برخي بچه‌ها با آب مرورايد به دنيا مي‌آيند يا اين‌كه در كودكي به آن مبتلا مي‌شوند كه معمولا در هر دو چشم است. اين آب مرواريد ممكن است در دید فرد مشکل ايجاد نكند، اما در صورت ايجاد اختلال حتما بايد جراحي شود.

جراحی: جراحی روتین ترین روش درمان آب مروارید است هم چنین برای آب مروارید پیشرفته، موثر ترین راه جراحی است.

درصورت تشخیص آب مروارید توسط متخصص باید جراحی صورت بپذیرد:

آنچه باید راجع به آب مروارید بدانید

- مشکل در دیدن اشیا و افراد

- دید ناکافی برای رانندگی

- مشکل برای بیرون رفتن از منزل

- عدم توانایی برای دیدن صورت افراد

- مشکل در انجام مشغل روزانه

- ناتوانی در مطالعه و دیدن تلویزیون

افرادی که داروهای آلفا-بلاکر مصرف می کنند باید آگاه باشند، این داروها جراحی آب مروارید را دچار مشکل می کنند.

قبل از انجام جراحی متخصص چشم شما را ارزیابی  می کند و آزمایش هایی جهت اندازه گیری شماره لنز که قرار است جایگزین لنزکدر شما شود، صورت می پذیرد.

- متخصص قطره هایی در چشم شما خواهد ریخت که باعث گشاد شدن مردمک میشود. گاهی این قطره ها حاوی بی حس کننده هم هستند یا اینکه متخصص با تزریق، اطراف چشم شما را بی حس می کند.

آنچه باید راجع به آب مروارید بدانید

به محض بی حس شدن ناحیه، بیمار دیگر چیز دیگری احساس نخواهد کرد. در حین جراحی بیماری تنها نور روشنی خواهد دید ولی نمی تواند ببیند چه اتفاقی در حال رخ دادن است. بیمار بعد از جراحی می تواند به خانه بر گردد. در جراحی آب مروارید، لنز کدر شده خارج می شود و یک لنز مصنوعی شفاف و پلاستیکی در چشم جایگزین می شود. جراحی برش کوچکی روی قرنیه ایجاد می کند و از طریق وارد کردن وسیله ی بسیار کوچکی از طریق امواج اولتراسوند لنز داخل چشمی را به قطعات بسیار کوچک شکسته و آنها را خارج می کنند. سپس لنز مصنوعی از طریق همین برش وارد چشم می شود. کل عمل حدودا 30 دقیقه طول می کشد. بعد از عمل، بیمار برای مدتی از محافظ چشمی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به چشم استفاده می کند. بعد از جراحی اکثر بیماران به سرعت بهتر می شوند ولی امکان دارد تا بهبود در دید مدت زمانی هم طول بکشد. گاهی برشی که در قرنیه ایجاد شده نیاز به بخیه دارد اما به صورت طبیعی خود به خود بهبود می یابد. بیمار باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری کند اما اکثر بیماران می توانند به سرعت به سراغ کارهای روزانه خود بروند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار مروارید کیش

آب و هوای مالزی

راهنمای سفر به مالزی

رستوران آب و برق کیش

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

آب و هوای پاریس