ده غذای خوشمزه که پروتئین بالایی دارند

ده غذای خوشمزه که پروتئین بالایی دارند
پروتئین ها در اساس اعضای بدن، ماهیچه ها، پوست، هورمون ها و هر چیز مهم دیگری که در بدن شما هستند، نقش دارند. بدن برای داشتن عملکرد روزانه به مقادیر زیادی پروتئین نیاز دارد. هنگامی که شما پروتئین می خورید، بدن شما آن را به اسید آمینه تجزیه می کند. اسید آمینه برای اهداف مختلفی در بدن مصرف می شود. مهمترین نقش پروتئین در بدن ایجاد انرژی است. علاوه بر نقش پروتئین در بدن به عنوان یک تامین کننده انرژی، این ماده در بدن بر روی موارد زیر نیز موثر است. بنابراین لازم است در هر وعده، غذایی با میزان مناسب پروتئین مصرف کنید. پروتئین به روش های مختلف می تواند باعث سلامتی شما شود. مانند کمک کردن در کاهش وزن و افزایش ماهیچه ها و قدرت آنها. رژیم غذایی حاوی پروتئین می تواند باعث کاهش فشار خون شود و حتی دیابت را کنترل کند. پروتئین در هر سلول از بدن شما وجود دارد. از موها گرفته تا ناخن ها و عضلات و اندام ها. این پروتئین ها به عنوان پروتئین های ساختاری شناخته می شوند. نقش این پروتئین ها در بدن حفظ ساختار اندام ها است. علاوه بر آن پروتئین در تولید هورمون نیز نقش مهمی دارد. در صورت تامین نشدن پروتئین مورد نیاز بدن از طریق غذا یا حتی مکمل، سلامت فرد به خطر می افتد. تمام پروتئین‌های غذایی یکسان نیستند. مثلاً پروتئین موجود در شیر یا ماست، کازئین و پروتئین وی نام دارد، در حالی‌که پروتئین گوشت یا ماهی یا مرغ، کلاژن و میوزین است. پروتئین موجود در حبوبات لژومین است و تخم‌مرغ حاوی پروتئین‌های آویدین و آلبومین است. میزان توصیه شده پروتئین برای خانم ها روزانه، 46 گرم و برای آقایان 56 گرم است. اگر چه بسیاری از متخصصین باور دارند، میزان پروتئین مورد نیاز ما بیشتر از این حد است.
عوامل موثر بر نیاز به پروتئین:

ده غذای خوشمزه که پروتئین بالایی دارند
- سن
- کیفیت پروتئین
- شرایط فیزیولوژیک
مواد غذایی حاوی پروتئین:

ده غذای خوشمزه که پروتئین بالایی دارند
1- تخم مرغ: تخم مرغ ها سالم ترین و مغذی ترین وعده های غذایی بر روی کل سیاره زمین اند. آنها حاوی ویتامین، مواد معدنی، چربی سالم و آنتی اکسیدان های محافظ چشم هستند و هم چنین مواد غذایی مورد نیاز مغز که اکثر افراد به میزان کافی از آن را دریافت نمی کنند. تخم مرغ ها سرشار از پروتئین اند، اما سفیده تخم مرغ منبع خاص پروتئین است.
میزان پروتئین: کل تخم مرغ حاوی 35 درصد کالری است و هر تخم مرغ 6 گرم پروتئین دارد.
2- بادام: بادام ها سرشار از مواد مغذی شامل فیبر، ویتامین ایی، منگنز و منیزیوم اند.
میزان پروتئین: 13 درصد کالری، هر 28 گرم بادام حاوی 6 گرم پروتئین است.
3- سینه مرغ: سینه مرغ حاوی مقادیر زیادی پروتئین است. اگر شما سینه مرغ را بدون پوست می خورید، باید توجه داشته باشید که پوست آن بیشترین میزان پروتئین را دارد. پختن سینه مرغ راحت است و اگر شما آشپز ماهری باشید، می تواند خوشمزه شود.
میزان پروتئین: 80 درصد کالری. یک سینه مرغ بدون پوست حاوی 53 گرم پروتئین است.
4- جو: جو سالم ترین ماده غذایی موجود است. آنها سرشار از فیبر، منیزیوم، منگنز، ویتامین ب یک هستند.
میزان پروتئین: 15درصد کالری. نصف فنجان جو خام 13 گرم پروتئین دارد.

ده غذای خوشمزه که پروتئین بالایی دارند
5- ماست یونانی: ماست یونانی بدون چربی غنی ازپروتئین است. البته نوعی را انتخاب کنید که فاقد شکر اضافه شده باشد.
6- شیر: شیر حاوی مواد غذایی بسیار مفید است، فقط مشکل این است که اکثر مردم جهان نمی توانند آن را تحمل کنند. البته اگر شما قادر به تحمل شیر باشید و از نوشیدن آن لذت می برید، شیر می تواند منبع غذایی پروتئین برای شما باشد. شیر حاوی مقدار کمی از هر ماده غذایی مورد نیاز بدن انسان است و مزیت سلامتی چشمگیری دارد. میزان بالایی کلسیم، فسفر و ویتامین ب دارد.
7- کلم بروکلی: کلم بروکلی غنی از ویتامین ث، ویتامین کا و فیبر و پتاسیم است. کلم بروکلی حاوی مواد غذایی مختلفی است که برای درمان سرطان بسیارکمک می کنند.

ده غذای خوشمزه که پروتئین بالایی دارند
8- ماهی تن: ماهی تن رایج ترین نوع ماهی است و میزان چربی و کالری آن پایین است و بنابراین فقط پروتئین را برای شما به همراه دارد. مانند دیگر ماهی ها، ماهی تن دارای میزان مواد مغذی مهم و درصد بالایی چربی امگا 3 است.
9- بادام زمینی: بادام زمینی ها به طرز قابل توجهی خوشمزه اند. آنها غنی از پروتئین، فیبر، منیزیوم هستند و مطالعات نشان داده اند، آنها باعث کاهش وزن می شوند. علاوه بر این پروتئین ها شامل مقادیر زیادی پروتئین اند فقط چون خیلی خوشمزه اند در خوردن  آنها زیاده روی نکنید.
10- عدس: عدس حاوی فیبر، منیزیم، پتاسیم، آهن، مس و سایر موارد مغذی دیگر اند. عدس بهترین منبع برای پروتئین گیاهی است و بهترین وعده ی غذایی برای گیاهخواران است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

ده ماده اصلی برای سلامت چشمها

آیا می دانید که فندق چه خواصی دارد؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد