صرع چگونه درمان می شود؟

صرع چگونه درمان می شود؟
تشخیص صرع
برای درمان هر بیماری، مهمترین مرحله تشخیص بیماری و علل و عوامل بروز آن می باشد. برای درمان صرع نیز ابتدا بایستی نوع صرع و اختلال مغزی که موجب بروز آن شده است، تشخیص داده شود.
برای تشخیص صرع استفاده از چند روش معمول است، که در زیر به بررسی آنها می پردازیم:
1- آزمایش خون: پزشک برای بررسی شرایط بیمار اعم از وجود عفونت، وراثت یا بیماری های دیگری که با تشنج در ارتباط هستند، درخواست آزمایش خون می دهد.
2- بررسی سابقه پزشکی بیمار: پزشک سایر شرایط بیمار، اعم از توانایی های حرکتی، رفتاری و عکس العمل ها و واکنش های ذهنی را بررسی می کند تا در صورت ابتلا به صرع نوع آن به درستی تشخیص داده شود.
3- تست EEG یا الکتروانسفالوگرامی: برای انجام این تست، الکترودهایی بر روی سر بیمار قرار داده می شود و توسط آنها نوار مغزی فرد ثبت می شود.
نوار مغزی الگوی امواج مغزی را نشان می دهد و در افرادی که دارای اختلال صرع می باشند و یا حتی در گذشته تشنجی را تجربه کرده اند، بی نظمی هایی در امواج مغز دیده می شود. بررسی الگوی بی نظمی موجود در نوار مغز به پزشک این امکان را می دهد تا نوع صرع را مشخص کند.
لازم به ذکر است، برای انجام این تست در مورد کودکان، قبل از انجام تست توسط داروی خواب آور کودک به خواب می رود و سپس الگوی امواج مغزی ثبت می شود. حتی ممکن است برای بزرگسالان نیز برای بررسی دقیقتر یک نوار مغزی نیز در هنگام خواب گرفته شود.
4- اسکن توموگرافی: در این روش از اشعه X برای مشاهده ناهنجاریهای مغزی استفاده می شود. تصویر ایجاد شده با این روش فقط از قسمتی از مغز تهیه می شود.
5- تصویربرداری رزونانس مغناطیسی: در این روش برای تهیه تصویر از جزئیات مغز از امواج رادیویی و مغناطیسی استفاده می شود.
6- توموگرافی تابش پوزیترون: در این روش از مواد رادیواکتیو برای بررسی عملکرد مغز از استفاده می شود.

صرع چگونه درمان می شود؟
درمان صرع
در حالت کلی برای درمان و کنترل صرع از دارودرمانی استفاده می شود. البته با توجه به درجه سختی صرع نوع داروها و مدت زمان درمان متفاوت است. بیشتر داروهای صرع داروهای ضد تشنج هستند. علاوه بر درمان های نوین، برای کنترل صرع از درمان های خانگی نیز استفاده می شود. اما اگر هیچکدام از درمانهایی که گفته شده موثر واقع نشود معمولا جراحی آخرین پیشنهاد پزشک به شماست.
عوارض جانبی دارودرمانی
برای درمان صرع داروهای مختلفی تجویز می شود و هر یک از داروها عوارض جانبی مخصوص به خود را دارند که حتی ممکن است، در مورد برخی از بیماران بسیار جدی و خطرناک باشند. برخی از عوارض جانبی دارودرمانی عبارتند از:
• ناراحتی های دستگاه گوارش
• بروز مشکلات پوستی مانند بثورات جلدی
• اختلالات بینایی
• اختلالات گفتاری
• خستگی مفرط
هر چه قدر داروها قوی تر باشند عوارض جانبی شدت بیشتری خواهند داشت.
داروهای درمان صرع
در زیر برخی از داروهای درمان صرع را بیان می شود. البته تمام داروهای ضد صرع بایستی با نظر پزشک متخصص مصرف شوند و از مصرف خودسرانه هر گونه دارویی اجتناب کنید.
1- Valproate : این دارو یکی از انواع قدیمی داروهای ضد صرع است که برای درمان انواع صرع با هر درجه سختی کاربرد دارد.
2- Lamotrigine : این دارو جزء داروهای جدید برای صرع جزئی و بزرگ و موضعی می باشد. البته برای درمان برخی از نمونه های خاص صرع این دارو مناسب نیست و موجب ایجاد پرش های بیشتر جسم بیمار در هنگام حمله می شود.
3- Ethosuximide , Clonazepam : برای درمان صرع جزئی از این دو دارو استفاده می شود و موثر می باشند.

صرع چگونه درمان می شود؟
درمان صرع با جراحی
در افرادی که به درمان دارویی مقاوم بوده اند یا به هر دلیل دیگری درمان دارویی موثر واقع نشده است، انواع مختلفی از جراحی برای درمان تشنج وجود دارد. این جراحی ها معمولا شامل حذف قسمتی از مغز است که تشنج از آنجا سرچشمه می گیرد. هرچند جراحی ها نیز به نوبه خود با عوارض جانبی همراهند.
جراحی لوبکتومی تمپورال: در این جراحی بخشی از لوبکتومی تمپورال مغز که تشنج ایجاد می کند، برداشته می شود. عوارض ناشی از این جراحی عبارتند از اختلال در بینایی و از دست دادن درصدی از بینایی، ایجاد اختلال در حافظه.
جراحی همیسفرکتومی: در این جراحی یکی از نیمکره های مغز به همراه قسمت های تحت تاثیر آن، غیرفعال می شود.
جراحی کورپوس کالوزومی: در این جراحی بافتی که بین دو نیمکره مغز است به صورت جزئی یا کامل برداشته می شود و ارتباط دو نیمکره مغز بسته به میزان حذف این بافت، محدود می شود.
جراحی جهت تحریک عصب واگ ( VNS ): در این جراحی دستگاه کوچکی در بدن بیمار نصب می شود و سپس سیمهایی از آن به عصب واگ متصل می شود. این کار ممکن است تشنج های ناشی از صرع را کاهش دهد یا حتی سرکوب نماید. این روش عوارضی نیز به همراه دارد که از آن جمله می توان به درد، تنگی نفس، خشونت صدا و گلو درد اشاره کرد.

صرع چگونه درمان می شود؟
اقدامات اولیه برای کمک به فردی که دچار حمله صرع شده است، چیست؟
در صورتی که به فردی که دچار حمله صرع شده است، برخورد کردید کارهای زیر را انجام دهید:
• به اورژانس خبر دهید.
• سعی کنید، آرامش خود را حفظ کنید.
• در صورتی که فرد عینک یا هر وسیله دیگری در اطراف بینی و گردن خود داشت، سریعا آن را بردارید.
• هرگز فرد را در حین حمله صرع و زمانی که بر روی زمین افتاده و می لرزد، دست نزنید و سعی در نگه داشتن او نکنید.
• هرگز وسیله را برای جلوگیری از گاز گرفتن زبان داخل دهان بیمار وارد نکنید، چرا که ممکن است موجب آسیب شدید به فک یا دندان های بیمار شود و حتی در مواردی موجب خفگی بیمار شود.
• اگر دهان فرد در حین حمله، کف کرد برای جلوگیری از مسدود شدن راه تنفس، بیمار را به یک طرف بخوابانید. (حتی اگر دهان فرد کف هم نکرد بهتر است کل بدن یا حداقل سر بیمار به یک طرف برگردانده شود.)
• تا زمانی که حمله صرع تمام نشده است و فرد هوشیاری کامل خود را به دست نیاورده در کنار بیمار بمانید.
• در اکثر کشورها رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع ممنوع است. با این وجود اگر فردی در حین رانندگی دچار حمله صرع شد، اول از همه بدون دستپاچگی سعی کنید خودرو را متوقف کنید و سپس اقدامات اولیه گفته شده در بالا را در مورد او انجام دهید.(هر چند در این مورد معمولا امکان خواباندن فرد بر روی زمین وجود ندارد، اما سعی کنید تا حد امکان صندلی بیمار را خوابانده و سر او را به یک طرف برگردانید.)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

پلیمرهای در ابعاد نانو برای تشخیص و درمان همزمان سرطان سینه

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر