ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کشف شلواری چینی متعلق به سه هزار سال پیش که مشابه شلوارهای امروزی خودمان است

 کشف شلواری چینی متعلق به سه هزار سال پیش که مشابه شلوارهای امروزی خودمان است

باستان شناسان هر از چندگاهی ما را با خبر کشف های جدیدشان شوکه می کنند. هر بار چیز تازه ای از گذشه کشف میشود که این اتفاق جدای از این که ما را با گذشته نسل بشر و تاریخ زندگی اجدادمان آشنا می کند، حتی می تواند راه گشای آینده انسان برای ادامه دادن به زندگی خودش در کره زمین باشد.
شما تصور کنید که لباسی مربوط به هزاران سال پیش کشف شود که بسیار شبیه به لباسهای امروزی باشد. بنظرتان این تصور تا چه حد معقولانه و تا چه حد حاصل رویا پردازیهای شما خواهد بود؟ اصلا این اتفاق چگونه می تواند بیفتد و اتفاق افتادنش چه فایده ای برای نسل ما دارد؟ حالا جالب است بدانید که به تازگی شلوار عجیبی در کشور چین کشف شده که عجیب بودنش به خاطر شباهت بیش از حد آن به شلوارهای امروزی است که ما به تن می کنیم.
قدیمی ترین شلوار جهان ۳۰۰۰ سال قدمت دارد و کاملا سالم باقی مانده است! این شلوار پشمی، که شباهت زیادی به شلوارهای امروزی و مدرن دارد، در یکی از محوطه های تاریخی غرب چین و توسط یک گروه باستان شناس حرفه ای از کشور آلمان کشف شده است. این شلوار در گورستان تاریخی Yanghai در منطقه Tarim Basin چین از دل خاک بیرون کشیده شده است. طبق بررسی ها و تحلیلهایی که از طرف باستان شناسان و متخصصان انجام شده به این نتیجه رسیده اند که این شلوار بیشتر مخصوص چادرنشینانی بوده که فعالیتهای اصلی شان در چوپانی کردن و البته جنگیدن خلاصه میشده و به پا کردن چنین نوعی از شلوار باعث راحتی آنها در انجام تحرکات و فعالیتهای روزانه شان میشده است.

کشف شلواری چینی متعلق به سه هزار سال پیش که مشابه شلوارهای امروزی خودمان است

طبق تحقیقاتی که باستان شناسان انجام داده اند و با آزمایشهای مخصوصی که بر روی شلوار داشته اند، مشخص شده این شلوار متعلق به یک فرد چادرنشین بسیار مهم و احتمالا موثر در جامعه آن قبیله بوده است که این شلوار مخصوص برای وی طراحی شده است. در کنار این شلوار اما، دو جسد مردانی حدودا چهل ساله نیز کشف شده و وسایل تزئینی هم در کنار این اجساد به دست آمده است که قضیه را حسابی جذاب می-کند. این شلوار کشف شده متشکل از دو تکه پارچه با جنس مرغوبی است که کمر شلوار را هم دوختی مخصوص همراهی میکند تا شلوار را کاملا مناسب یک بدن متعلق به حدودا سه هزار سال پیش بکند. نکته جالب تر اینجاست که روی شلوار کشف شده پر است از تزئیناتی که هنر اسطوره ای چینی را به خوبی در خود دارند و نشان می دهد که علاقه به هنر اساسا در ذات چینی هاست.
بک و واگنر دو تن از باستان شناسانی هستند که این شلوار را کشف کردند. آنها این اعتقاد را دارند که وجود چنین شلواری نشان میدهد که صنعت پوشاک در دنیای قدیم تا چه اندازه پیشرفت داشته و این پیشرفت-های خارق العاده نسل به نسل به دنیای کنونی ما پا گذاشته است. طراحی این نوع شلوارها برای راحتی شخصی است که آن را می پوشیده، اشخاصی که عموما چادر نشین و چوپان بوده اند و منطقا با پوشیدن شلواری که برای هر کدام از پاها یک ستون راحت درست میکرده و کمر شلوار نیز باعث میشده تا فرد چادرنشین به راحتی بتواند از پس فعالیتها و تحرکات ویژه چنین نوع زندگی بربیاید. بعدها این نوع سلیقه از طراحی پوشاک به آسیا و اروپا هم سرایت کرده و تمامی شلوارهایی که متعلق به مارکها و برندها گران قیمت اروپایی است و بسیاری از جوانان تمان آرزویشان پوشیدنشان است، ریشه در همین طراحی های قدیمی متعلق به حداقل سه هزار سال پیش دارد.
آب و هوای بسیار خشک و تابستان های گرم باعث شده اند تا جسدهایی که کشف شده اند، البسه و دیگر اشیایی که از این ناحیه توسط باستان شناسان کشف شده اند، سالم و دست نخورده باقی بمانند. در این منطقه تاریخی، از اوایل دهه ۱۹۷۰ تا کنون بیش از ۵۰۰ مقبره باستانی حفاری و مطالعه شده اند. تحقیقات پیشین در منطقه تاریخی Tarim Basin، باعث شد تا جسد مردی سی ساله به نام چرچن نیز کشف شود که او هم شلواری مشابه همان شلوار پشمی در گور خود به همراه داشته است.. در بخش هایی از غرب آسیا هم شلوارهایی ۲۵۰۰ ساله بدست آمده اند. یکی از دانشمندان باستان شناسی دنیا به نام پروفسور مایر معتقد است که اسب سواری از حدود ۳۴۰۰ سال قبل آغاز شد. به فاصله کمی بعد از این شروع اسب سواری در دنیا، قدیمی ترین شلوار جهان در این منطقه از کشور چین اختراع شده است. البته مارگارتا گلبا استاد دانشگاه کالج لندن معتقد است که منشا اسب سواری هنوز مشخص نیست، البته می توان قدمت این کار را به حدود ۴ هزار سال قبل نسبت داد، او حتی اعتقاد دارد که صنعت شلوار سازی هم از همان ۴ هزار سال قبل آغاز شده است. پس جالب اینجاست که آنها به این نکته به خوبی واقف بوده اند که لازم است برای هر فعالیتی شلوار خاصی طراحی شود و این فقط به کار و شغل آدمها مربوط نمیشده و حتی برای سرگرمی و ورزشهایی که در آن زمان باب بوده اند هم البسه مخصوص و مناسبی طراحی میشده است.

 کشف شلواری چینی متعلق به سه هزار سال پیش که مشابه شلوارهای امروزی خودمان است

طبق باورهای مذهبی مردمان آن زمان در چین، لازم بود که هر فردی که میمیرد و یا کشته می شود، همراه با وسایل و لباسهای ضروری خود دفن شود. این قضیه برای آنها بسیار مهم بوده و اینکه شلوار فرد را هم در کنار جنازه اش در قبر میگذاشته اند، نشان میدهد که آنها جقدر برای چیزهایی که حاصل کار و طراحی صنعتگران ماهر جامعه بوده ارزش قائل بوده اند.
گورستان تاریخی Yanghai در صحرایی در استان Shanshan واقع شده است. این استان در منطقه خودمختار Xinjiang در شمال غرب چین قرار گرفته است. این منطقه از چین، از هزاران سال قبل محل سکونت مردمانی چادرنشین و سخت کوش بوده که شغل اصلیشان دامداری و کشاورزی بوده است. این محوطه باستانی از چند بخش تشکیل شده که گورستان فقط بخش کوچکی از آن است. گورستان تاریخی این منطقه ۵۴ هزار متر مربع وسعت دارد. افرادی که در این گورستان آرمیده اند همگی مردمانی چادرنشین بودند که از اوکراین تا چین به طور پراکنده زندگی می کردند. این قبرستان در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی کشف شد و در قرن ۲۱ ام مورد حفاری های گسترده قرار گرفت.
در پایان بد نیست بدانید که بعد از کشف این شلوار، آنچنان شوق و ذوقی در دل باستان شناسان برای اکتشافات بیشتر افتاد که حدودا پانصد ناحیه دیگر را هم مورد بررسی قرار دادند و اشیا و لوازم بیشتری نیز کشف کردند که آنها نیز متعلق به حدودا هزارسال قبل از مسیح بود. تمامی این اکتشافات اکنون در موزه های چین نگهداری میشود و هر ساله خیل عظیمی از علاقمندان را به تماشای این عجایب دست بشری به چین میکشاند.

 کشف شلواری چینی متعلق به سه هزار سال پیش که مشابه شلوارهای امروزی خودمان است 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

معبد بهشت و جهنم چینی ها کوالالامپور مالزی

محله چینی ها کوالالامپور مالزی

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد