تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر از طریق چشم

هیچ شکی وجود ندارد که آلزایمر وحشتناک است، بیماری غیر قابل اجتناب که بیش از 5 میلیون نفر را در سر تا سر آمریکا تحت تاثیر قرار داده است. اختلال حافظه امری شایع در جوامع بشری است و هر بزرگسالی تجربه اش را داشته ولی هر اختلال حافظه ای آلزایمر نیست. آلزایمر اختلال شناختی پیش رونده است که غیرقابل برگشت است؛ به گونه ای که اختلال حافظه هر روز بیشتر می شود. مثلا فردی که دچار آلزایمر می شود صحبت می کند ولی روانی کلام را به مرور از دست می دهد، تشخیص فضا برایش مشکل خواهد شد و در عملکرد روزانه اش دچار مشکل می شود. یکی از بزرگترین چالش های پزشکی در رابطه با بیماری آلزایمر، درک این مساله است که آیا شخص در مراحل ابتدایی آلزایمر است؟ باید خود زندگی و خانواده اش را برای آن آماده کند یا خیر؟

 

تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر از طریق چشم

کاری که متخصصین انجام می دهند، بررسی حضور پلاک هایی در نواحی از مغز است که مسئول حافظه می باشد. این پلاک ها سال ها قبل از ابتلای شخص به آلزایمر در مغز فرد رشد می کنند. تکنولوژی های جدید، بررسی حضور این پلاک ها را در مغز ممکن ساخته اند. ولی این تکنولوژی بسیار گران و استفاده از آن پر هزینه خواهد بود. البته امروزه ما به روش تشخیص دیگری نیز نزدیک شده ایم که بررسی شبکیه ی چشم می باشد. چشم بخش مرکزی سیستم عصبی است. محققین در یافته اند که پلاک ها می توانند در شبکیه چشم نیز تشکیل شوند.

 

تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر از طریق چشم

این پلاک ها مدت ها قبل از اینکه در مغز تشکیل شوند در شبکیه چشم ایجاد می شوند. بنابراین از طریق بررسی حضور این پلاک ها در چشم، متخصصین متوجه می شوند که ایا یک فرد خالص در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارد یا خیر؟ بیماران مبتلا به آلزایمر تمرکز بصری کمتری در زمان خواندن دارند. حرکت چشم آنان در زمان خواندن آهسته ‌تر و تثبیت پردازش داده‌های جدید طولانی‌تر است.
محققین در حال اختراع دستگاهی برای متخصصین چشم هستند تا از طریق آن با بررسی شبکیه به حضور این پلاک ها پی ببرند. این دستگاه ارزان و استفاده از آن بدون ایجاد هیچ دردی خواهد بود. با عرضه این دستگاه در بازار، زندگی میلیون ها نفر تغییر خواهد کرد. زیرا با آگاهی از این مساله، دوستان و خانواده مقدمات آمادگی و رویارویی با آلزایمر را فرا خواهند گرفت.

 

تشخیص احتمال ابتلا به آلزایمر از طریق چشم

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد