خواص دارویی عرق برگ توت سیاه - 4.3 out of 5 based on 3 votes

خواص دارویی عرق برگ توت سیاه

میوه توت سیاه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی و فیتوکمیکال‌‌های قوی مثل آنتوسیانین – رنگدانه ای که به شاه توت رنگ سیاه میدهد است. از طرفی این میوه حاوی مقادیر خوبی از ویتامین‌‌های B6،B3،B2 و B9 می باشد. برگ شاه توت حاوی ترکیبات پلی فنلی، فلاونوئیدی، آنتوسیانین‌‌ها و کاروتنوئیدهاست.

 

خواص دارویی عرق برگ توت سیاه

از دیرباز در ژاپن و کره از برگ‌‌های گونه‌‌های شاه توت به عنوان ماده غذایی کاهنده قندخون برای بیماران دیابتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اروپا نیز برگ شاه‌توت سیاه برای تحریک تولید انسولین در درمان بیماران دیابتی استفاده می‌شود. عصاره برگ این گیاه، تاثیرات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارد. برگ توت سیاه شامل ترکیباتی است که اثر هیپوگلیسیمیک دارد و عصاره آن درکاهش گلوکز سرم حیوانات دیابتی موثر است. برگ توت سیاه مفید برای قند خون، درمان مرض قند، آرام بخش و تصفیه کننده ی خون است. استفاده از جوشانده برگ‌‌های این میوه برای برطرف کردن حالت تهوع از قدیم معمول بوده و ریشه آن برای درمان اسهال خونی استفاده می‌‌شده است.

در برگ شاتوت ماده‌‌ای ضد قند وجود دارد که می‌ تواند مرض قند را درمان کرده و قند خون را کاهش دهد. آب دم کرده ریشه توت و شاتوت که با حدود ۴۰ گرم ریشه دم شده باشد برای دفع انگل کدو خصوصا اگر برگ شفتالو به آن اضافه کرده باشند، مفید است. اگر ۱۵ گرم پوست ریشۀ درخت شاه توت را در ۲۵۰ گرم آب بجوشانید و هر صبح ناشتا میل کنید برای دفع کرم و انگل روده مفید است. خوردن دم کرده برگ آن نیز همین اثرات را دارد. مزمزه آن برای درد دندان و کمپرس آن برای تحلیل ورم‌‌های روده سودمند و با گنجاندن میوه‌هایی مانند شاتوت در رژیم غذایی خود می‌توان عملکرد مغز را بهبود بخشید و آن را تقویت کرد.

برای درمان تبهای متناوب می‌توانید جوشاندۀ ۴۰ تا ۸۰ گرم برگ درخت شاه توت در یک لیتر آب مصرف کنید. جوشاندۀ برگ درخت شاه توت به مقدار ۶۰ گرم در یک لیتر آب درد دندان را هر قدر که شدید باشد، تسکین داده و آرام می‌کند. برای این منظور باید در چند نوبت جوشانده را به صورت گرم مدتی در دهان نگاه داشت سپس بیرون ریخت. مرهم و ضماد ساییدۀ برگ درخت شاه توت با روغن زیتون جهت التیام زخم‌های پوستی و سوختگی آتش مفید است. در فصل تابستان به یاد داشته باشید که ضماد برگ له شدۀ درخت آن برای درمان گزش حشرات مفید است.

 

خواص دارویی عرق برگ توت سیاه

خواص دارویی عرق برگ توت سیاه

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل سی برگ مشهد

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر