داروخانه ای به نام آلوئه ورا

آلوئه ورا یا صبر زرد یا شب یار (نام علمی: Aloe vera) گیاهی از تیره سریشیان می باشد که ارتفاع آن گاه تا 90 سانتی متر نیز می رسد. آلوئه ورا استفاده های فروان غذایی و دارویی دارد و به عنوان یک داروی گیاهی جهت بسیاری از مشکلات قابل استفاده می شود. در این مقاله به آلوئه ورا می پردازیم.

آلوئه ورا چیست؟

آلوئه ورا گیاهی است با برگ های ضخیم و کوتاه به رنگ های سبز یا قهوه ای که در بافت ضخیم خود مقدار قابل توجهی آب را به صورت ژل ذخیره دارد.ارتفاع برگ های گیاه آلوئه ورا گاه تا 30سانتی متر نیز می رسد. در واقع تمام استفاده آلوئه ورا در خصوص همین ژل می باشد. ژل آلوئه ورا دارای ترکیبات زیست فعال و ترکیبات دیگری از جمله ویتامین ها، مواد معدنی ،اسید های آمینه و آنتی اکسیدان ها می باشد.همچنین بهتر است بدانید که آلوئه ورا دارای طبیعتی گرم و خشک می باشد و در طب سنتی استفاده های فروان دارد.

 

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

خواص آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص بسیاری می باشد که در ادامه به بخشی از این خواص اشاره می گردد:

١-خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی آنتی اکسیدان ها ترکیباتی سودمند جهت حفظ سلامتی می باشند و عمده ترین ویژگی سلامت بخشی آنها مربوط به خواص ضد سرطانی آنهاست. ژل آلوئه ورا ژلی قدرتمند از لحاظ ویژگی های آنتی اکسیدانی می باشد ودارای یک خانواده بزرگ از آنتی اکسیدان ها به نام پلی فنول ها می باشد. فواید این پلی فنول ها وقتی آشکارتر می گردد که به همراه ترکیبات دیگر خواص ضد میکروبی نیز پیدا می کنند.

2-دارویی موثر جهت سوختگی آلوئه ورا را می توان جهت رفع آفتاب سوختگی به صورت موضعی استفاده نمود. همچنین مطالعات نشان می دهد که آلوئه ورا می تواند درمانی موثر در درمان سوختگی های درجه اول و دوم باشد.

3-کاهش پلاک های دندانی بیماری های دهان و دندان و مشکلات لثه از جمله مشکلات شایع می باشد. با کاهش پلاک ها یا بیوفیلم ها بر روی دندان ها تا حد زیادی می توان از پوسیدگی و تحلیل رفتن لثه جلوگیری نمود. مطالعات بسیاری در خصوص مقایسه ضد پلاک بودن دهان شویه ها و آلوئه ورا انجام شده و نشان می دهد که استفاده از آبوئه ورا برای شست و شوی دهان نیز می تواند به اندازه دهان شویه های حاوی کلروهگزیدین موثر باشد و همچنین مطالعات دیگری در خصوص حذف با کتری هایی چون استرپتوکوکوس موتانس و کاندیدا آلبیکنز (عامل برفک دهان) انجام گرفت و نتایج مشابهی در خصوص حذف این عوامل بیماری های دهان و دندان به دست آمد.

4- کمک به بهبودی زخم ها آلوئه ورا می تواند درمان موثری جهت زخم های دهان و اطراف دهان و زخم هایی از این دست باشد. در مطالعه ای مشخص شد که آلوئه ورا درمان موثری در مورد بسیاری از زخم ها می باشد و حتی درد حاصل از این زخم ها را نیز می تواند کاهش دهد.

5-کاهش و درمان یبوست گیاه آلوئه ورا در برگ های خود دارای ترکیباتی می باشد که خاصیت ملین دارند و به زبان ساده تر باعث رفع و کاهش مشکلات و عوارض ناشی از یبوست می شوند. ازترکیبات کلیدی مسئول این امرمی توان به آلوئین (aloin) و باربالوئین(barbaloin) اشاره نمود. این ترکیبات در ناحیه ای در زیر پوست برگ گیاه آلوئه ورا در قسمتی که لاتکس نامیده می شود وجود دارند. مطالعات بسیاری در زمینه مفید بودن آلوئه ورا برای ناراحتی های گوارشی دیگر انجام گرفته و به نظر می رسد که این گیاه می تواند برای مشکلات گئارشی دیگر نیز سودمند باشد.

 

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

6-مفید برای پوست و کاهش چین و چروک های پوست شواهدی وجود دارد که می گوینداستفاده از ژل آلوئه ورا به صورت موضعی می تواند روند پیری و چین و چروک پوست را به تعویق اندازد. در مطالعه که روی در 30زن بالای 45 سال انجام گرفت نشان داد که ژل آلوئه ورا با افزایش استحکام پوست از طریق افزایش تولید کلاژن پوست و بهبود خاصیت الاستیسیته پوست روند پیری پوست و شلی و افتادگی پوست را کاهش می دهند.

7-مفید برای مو آلوئه ورا را می توان یک گزینه درمانی مناسب در مورد ریزش مو و یا حتی بهبود رشد موها دانست. استفاده از شامپوهای حاوی عصاره یا ژل این گیاه می تواند با تاثیر بر بهبود گردش خون و کاهش استرس و فشارهای عصبی از ریزش موها جلوگیری کند. در واقع ژل یا عصاره آلوده ورا دارای ترکیباتی می باشد که به درمان آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه کمک می کند.

8- کاهش سطح قند خون مطالعات بسیاری در این خصوص در مورد بیماران دیابتی صورت گرفته است و نتایج امید بخش بوده است و چیزی که دراینجا واضح است این است که گیاه آلوئه ورا در مدیریت قند خون تاثیر دارد با این حال مطالعات بیشتری در این خصوص لازم است صورت گیرد.

9- کاهش فاکتورهای خطرناک خون چون کلسترول و تری گلیسیرید ژل آلوئه ورا را می توان در بهبود ترکیبات خون موثر دانست. به این معنا که ژل آلوئه ورا باعث کاهش ترکیبات و مواد شیمیایی هم چون تری گلیسیرید ها و کلسترول بد خون می شود. ترکیب آلوئه ورا و زغال اخته جهت کاهش این فاکوترهای بیماری زا می تواند بسیار سودمند باشد.

10- دارای خواص ضد التهابی آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی سودمند برای مفاصل و عضلات می باشد. استفاده از ژل آلوئه ورا به صورت موضعی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش التهاب مفاصل داشته باشد. مطالعات نشان می دهند که افرادی که به طور منظم به مدت دو هفته آب آلوئه ورا را مصرف می کنند کاهش التهابی چشمگیری در سرتا سر بدنشان دیده می شود. البته این اثر زمانی سودمند تر می شود که رژیم غذایی فاقد گوشت قرمز، آرد سفید و غذاهای سرخ کرده نیز باشد.

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ورا کلاب آنتالیا

هتل رامادا دی ام ای تایلند

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

هتل ای اف آکوا پارک باکو

دریاچه نقره ای پاتایا تایلند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر