ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

رژیم غذایی خود را تغییر دهید
برای بهبود سلامتی و بدست آوردن تمام مواد مغذی  و مفیدی که بدن شما احتیاج دارد تا بتواند انرژی لازم را تولید کند، انتخاب رژیم غذایی مناسب بسیار حیاتی است. رژیم غذایی باید شامل مواد سالم و مغذی از 5 گروه غذایی باشد:
- میوه ها
- سبزیجات
- لبنیات
- غلات
- پروتئین
 با به کار بردن تغییرات زیر می توانید رژیم غذایی مفید تری داشته باشید

رژیم غذایی خود را تغییر دهید
- میزان مناسب و صحیحی کالری مصرف کنید:
میزان کالری مصرفی بسته به سن، جنس، وزن و سطح فعالیت متفاوت است. خوردن بیش از حد یا کمتر از حد لازم می تواند برای شما مضرر باشد.
- نیمی از رژیم غذایی خود را با میوه و سبزیجات پر کنید:
مطمین شوید که میوه و سبزیجات کافی مصرف می کنید.
- به مقدار کافی غلات  مصرف می کنید:
نمونه هایی شامل برنج قهوه ایی، بلغور، جو دوسر، ذرت و آرد گندم در رژیم غذایی لحافظ کنید.
- از لبنیات کم چرب یا فاقد چربی استفاده کنید:
 برای اینکه چربی اشباع شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید از لبنیات فاقد چربی استفاده کنید. چربی ها از دو نوع چربی اشباع شده و چربی اشباع نشده تشکیل می‌شوند. چربی های اشباع شده در خوراکیهایی چون، پنیر، سوسیس، کره، کیک، بیسکوئیت و شیرینی یافت می‌شوند. این نوع چربی می‌تواند باعث افزایش کلسترول خون شده و در نتیجه خطر بیماری قلبی را بهمراه داشته باشد. اما چربی های غیر اشباع نشده، چربی هایی هستند که می‌توانند باعث کاهش کلسترول خون شده و اسیدهای چربی را که ما برای حفظ سلامتی بدن به آن احتیاج داریم تامین کنند. ماهی های چرب، آجیل ها و دانه ها، آووکادو، روغن زیتون و روغن سبزیجات منابع این نوع چربی می‌باشند. برای حفظ سلامتیتان تا آنجا که می‌توانید مصرف چربی های اشباع نشده را کاهش داده و بجای آنها از مقادیر کمی چربی اشباع نشده استفاده کنید.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید
- پروتئین مختلفی مصرف کنید:
گوشت و مرغ را  از رژیم غذایی خود حذف کنید. گوشت های فرآوری شده را کاهش دهید و آجیل و دانه های بدون نمک استفاده کنید. از غذاهای دریایی حاوی امگا  3 مصرف کنید.
- مصرف شکر را قطع کنید:
شکر می تواند به شما انرژی بالایی دهد اما  به سرعت جذب شده و ممکن است دوباره احساس خستگی کنید. از نوشیدن و یا خوردن مواد غذایی حاوی شکر بالا خودداری کنید.
- هرگز صبحانه را حذف نکنید:
حذف مرتب صبحانه از رژیم غذایی، می تواند باعث شود انرژی لازم را برای شروع روز نداشته باشید.
- مصرف روزانه مولتی ویتامین و ویتامین د می تواند مفید باشد.
- ورزش منظم و حفظ تناسب اندام توصیه می‌شود.
- کلسیم بسیار مهم است، اما شیر بهترین منبع آن نیست. منابع خوب کلسیم شامل، کلم‌ها، شیر سویای غنی شده، لوبیای پخته و مکمل‌های دارای کلسیم و ویتامین د هستند.
رژیم غذایی TLC

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

رژیم غذایی TLC به منظور کمک به افرادی که کلسترول بالا دارند، طراحی شده است تا به کاهش کلسترول از طریق کاهش مصرف چربی به خصوص چربی های اشباع شده، کمک کند. افرادی که این رژیم را دنبال می کنند، تشویق می شوند تا فیبر بیشتری مصرف کنند.
رژیم غذایی ولومتریک ( رژیم غذایی حجمی )
در رژیم غذایی ولومتریک، به تراکم انرژی در غذاها توجه شده است؛ به این معنی که تعداد کالری مشخص در مقدار معینی از غذا وجود داشته باشد. غذاهایی که دارای چگالی انرژی بالایی هستند، کالری زیادی در مقدار کمی غذا دارند؛ در حالی که غذاهای با چگالی انرژی کم، کالری بیشتری برای غذا فراهم می کنند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

9 پیشنهاد برای یک رژیم غذایی سالم

پرهیز غذایی در طب سنتی

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

میخک را بهتر بشناسید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد