کمک به حل آلودگی توسط کارآفرین ایرانی

یک کارآفرین ایرانی هزاران نهال خرما را به روستاییان استان خوزستان در جنوب غربی کشور اهدا کرده است تا به مردم کمک کند تا از آلودگی شدید گرد و غبار ناشی از منطقه جلوگیری کنند. حسن ورشوچی، بنیانگذار شرکت صنایع کشاورزی رانا، حدود 85،000 نهال درخت نخل را به ارزش 500000 دلار به روستاییانی که آنها را در اهواز، دزفول، ایذه، آبادان و جزیره مینو کاشتند ، اهدا کرده است. تعداد نهال های اهدا شده تا پاییز 2018 به 100000 خواهد رسید. ورشوچی می گوید که او به عنوان بنیانگذار صنعت کشت بافت گیاهان در ایران به مدت 25 سال کار کرده است. با توصیه عیسی کلانتری، رئیس بخش محیط زیست ایران، او تصمیم به اهداء نهال به استان خوزستان کرده است جایی بیش از 3.5 میلیون درخت نخل در جنگ ایران و عراق از بین رفته است. در حال حاضر، با خشکسالی روزانه و افزایش تپه های گرد و غبار حدود 700،000 هکتار، استان خوزستان تقریبا هر روز از آلودگی گرد و غبار رنج می برد. آنچه در ادامه می آید مصاحبه با ورشوچی است که شهروند فارسی انجام داده است:

 

کمک به حل آلودگی توسط کارآفرین ایرانی

انگیزه شما برای اهدای این تعداد نهال چه بود؟ چرا شما در زمینه های دیگر وارد نشدید؟

با توجه به ماهیت کار ما در تولید گیاه و پس از سالها تأمین نهال برای استان خوزستان، با سازمان کشاورزی این استان در ارتباط هستیم. از سوی دیگر، با توجه به مشکلات زیست محیطی این استان، به ویژه آلودگی گرد و غبار، ما بیشتر بر این موضوع تمرکز کردیم. می خواستیم اقداماتی را جهت پشتیبانی و کمک به کاهش بحران زیست محیطی خوزستان انجام دهیم؛ بنابراین احساس کردیم بهتر است این هدیه را به استان خوزستان بدهیم. در مذاکره مان با کسانی که درگیر بودند، گفتند که سایر استان های آلوده مانند ایلام، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و غیره وجود دارند اما امروزه همه تمرکزها بر آب و هوای اهواز است. به همین دلیل، هیئت مدیره شرکت تصمیم گرفت که این هدیه را به وزارت محیط زیست بدهد، اما ما با مقامات ارشد اول به دلیل تعداد زیاد نهال ها مشورت کردیم. بنابراین، با کلانتری صحبت کردیم و پیشنهاد او خوزستان بود. مطمئنا، ما قصد داریم برای سایر استان هایی که از آلودگی گرد و غبار نیز رنج می برند، نهال فراهم کنیم.

 

کمک به حل آلودگی توسط کارآفرین ایرانی

چرا درخت نخل را انتخاب کردی؟

درخت نخل گیاهی است که در قرآن ذکر شده است و یک درخت مقدس است. در استان های تولید کننده خرما، درختان نخل به عنوان انسان شناخته می شوند. هنگامی که یک درخت نخل پس از حدود صد سال به پایان می رسد و دیگر میوه نمی دهد، کشاورزان آن را قطع می کنند و از فعل "کشتن" برای این عمل استفاده می کنند. درخت خرما رفتار و شخصیت شبیه به انسان دارد. هر شخصی، حتی کسانی که با نخل آشنا نیستند، وقتی در میان درختان قرار می گیرند حسی متفاوت دارند، زیرا تحت تاثیر زیبایی و عظمت و به خصوص صبوری درختان نخل قرار می گیرند.

 

کمک به حل آلودگی توسط کارآفرین ایرانی
آیا هزینه ها توسط شرکت شما پرداخت می شود؟
بله عیسی کلانتری، که در مورد تاسیس شرکت اطلاع داشت، به من به عنوان فردی که این درخت را اهدا کرده بود مراجعه کرد، اما این حرکت به طور مستقل از شرکت Rana انجام نمی شود.

با توجه به وضعیت بحرانی در سراسر کشور، آیا کمک دیگر افراد درگیر در رشد نهال در کاهش آلودگی گرد و غبار می تواند موثر باشد؟
اگر مشکلات استان حل شود و آنها بتوانند بخش قابل توجهی از آب را برای توسعه زیستگاه ها صرف کنند، این امر به حل مشکلات آلودگی گرد و غبار کمک می کند. اگر چه مشکل بسیار پیچیده تر از آن است که فکرمی کنیم، باید نهایتا کار را شروع کنیم. این یک واقعیت است: ما خیلی دیر شروع به اقدام کردیم. گرد و غبار یک مشکل رایج برای همه ما است، اما باعث تاسف است که اقدامات را بسیار دیر انجام دادیم. 

 

کمک به حل آلودگی توسط کارآفرین ایرانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

رستوران ایرانی شیروان ارمنستان

رستوران ایرانی آریا ارمنستان

رستوران ایرانی شیراز سنگاپور مالزی

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر