ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بازگشت سرباز هخامنشی به ایران

بازگشت سرباز هخامنشی به ایران

دوران هخامنشیان در تاریخ ایران از بسیاری جهات دوران مهم و خاصی است. جدای از قدرت نظامی و اقتصادی سرزمین کهن ایران در آن زمان، باید توجه داشت که هخامنشیان در امر فرهنگ و هنر نیز بسیار کوشا بوده اند. تا کنون بسیاری از دیوار نبشته ها، مجسمه ها و سردیس هایی که متعلق به آن دوران است یافته شده است. حالا دیگر نوع معماری مربوط به ایرانیان در آن زمان را همه جهان میشناسند و این حجم از اعتبار را به دلیل توجه مردمان آن زمان به هنر بدست آورده ایم.
علی اصغر مونسان کسی که در حال حاضر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان است این خبر خوب را داده که به زودی سردیس هخامنشی به ایران بازخواهد گشت. انتشار این خبر میتواند چه برای ایرانیان و چه برای علاقمندان به تاریخ و فرهنگ ایرانی جذاب و شنیدنی باشد. حالا همه منتظر هستند تا روزی این سردیس مشهور و دیدنی را در موزه های معاصر ایران به تماشا بنشینند.
این سردیس که بالاتنه یک سرباز هخامنشی را در اوج صلابت و قدرت نشان میدهد در سال 1936 میلادی از ایوان جنوبی کاخ شورا در تهران دزدیده شد. مدتها گذشت تا بالاخره در سال 2017ددر شهر نیویورک در آمریکا نمایشگاهی برگزار شد و ناگهان خبری در خبرگزاری های مهم جهان بازتاب داده شد مبنی بر این که این مجسمه بالا تنه سرباز ایرانی در آن نمایشگاه عرضه شده و برای فروش قرار داده شده است.
بعد از انتشار این خبر، مسئولان سازمان میراث فرهنگی مراحل قانونی بازگرداندن این سردیس به کشورمان را آغاز نموده و گویا با توافقات انجام شده و با اقدامات نماینده ایران در لاهه ثابت شده است که این مجسمه تاریخی و با ارزش متعلق به کشور ایران است و یکی از دادستان های شهر نیویورک هم رای خود را مبنی بر پس دادن این سردیس به ایران صادر کرده است.
خبر بازگشتن این سردیس به خاک کشور ایران میتواند یکی از خبرهای خوب امسال در حوزه فرهنگ باشد. این شی که نود سال پیش کشف شد و مدتی کوتاه گذشت و توسط سارقین عتیقه و اجناس قدیمی دزده شد و مردم ایران هرگز نتوانستند این مجسمه زیبا و عتیقه را از نزدیک ببینند.
دادستانی شهر نیویورک که دستور تحقیق پیرامون این سردیس را صادر کرده بود نهایتا پس از ماهها تحقیق و تفحص ادعای کذب سارقین را برملا کرد. در پایان نیز محرز شد که این سردیس متعلق به خاک کشور ایران می باشد و در واقع قاچاقچیان عتیقه دست به دست آن را فروخته اند تا این سردیس مسیری طولانی را از تهران تا نیویورک طی کند و در آن جا و در یک نمایشگاه محلی در معرض نمایش عموم مردم قرار بگیرد.
مجسمه متعلق به بالاتنه سرباز هخامنشی در سال 1933 توسط جمعی از متخصصین و کارشناسان حوزه باستان شناسی و کاوش در خاک های قدیمی کشف شد. کشف این شی توانست موجی از خوشحالی را در میان مردم و مختصصان ایرانی در این حوزه ایجاد کند. اما دیری نگذشته بود که این خوشحالی تلخ گردید چرا که خبر رسید در سال 1936 مجسمه سرباز هخامنشی ربوده شده است.  

بازگشت سرباز هخامنشی به ایران

طبق تحقیقات به عمل آمده، مشخص شد که این مجسمه قدیمی از سال 1951 در کانادا نگهداری می شده و این قضیه تا سال 2011 ادامه داشته است. سپس از کانادا وارد خاک امریکا میشود تا اینکه بالاخره در نمایشگاهی در شهر نیویورک کشف و ضبط میگردد.
بلافاصله پس از انتشار اخباری مبنی بر دیده شدن این مجسمه بسیار با ارزش، مدارکی برای پلیس ارسال گشت و دادستان شهر نیویورک هم با دیدن مدارک و اسناد قانع شد تا دستور ضبط و توقیف آن را صادر نماید. مسئولین ایرانی در اکتبر سال 2017 مدارک مالکیت را برای مسئولین نیویورکی فرستاده و درخواست کردند تا هر چه زودتر دادستانی شهر نیویورک برای بازگرداندن آنچه متعلق به ایران است اقدام نماید.
خوشبختانه در روز یازدهم جولای سال بعد، دادگاه رای نهایی را صادر نمود و قرار بر این شد تا در اسرع وقت این مجسمه به ایران پس داده شود. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

راهنمای سفر به مالزی

هتل ایران اصفهان

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد