دید من خوب است آیا باید به متخصص چشم مراجعه کنم؟

دید من خوب است آیا باید به متخصص چشم مراجعه کنم؟
طبق تحقیقات اخیر انجمن بینایی سنجی امریکا، حتی زمانی که شما دید کامل دارید باید معاینه چشمی هر دو سال یکبار(زمانی که شما زیر 60 سال هستید) و معاینه چشمی سالیانه( زمانی که شما بالای 60 سال هستید) داشته باشید. یک معاینه کامل چشم پزشکی بسیار فراتر از تعیین عیوب انکساری چشم و شماره عینک مناسب است. در واقع، یک معاینه چشم پزشکی شامل مراحل مختلفی است که بسیاری از اختلالات چشمی را در مراحل اولیه تشخیص داده و در صورت اقدام به موقع مانع از پیشرفت آنها می‌شود، به این علت که بسیاری از بیمار های چشمی بدون علایم هستند و تنها در زمان معاینه خود را نشان می دهند.
مهم ترین اختلالی که در زمان معاینه قابل تشخیص است، آب سیاه است. حتی اگر شما توسط پزشک عمومی معاینه شده اید، باز هم برای تشخیص آب سیاه باید حتما به متخصص چشم مراجعه کنید. آب سیاه، دومین اختلال منجر به نابینایی در سطح جهان است که اغلب افراد بالای 40 سال را درگیر می کند. ریسک ابتلا به آب سیاه افرادی که سابقه ی خانوادگی دارند و افراد بالای 40 سال بالاتر است.

دید من خوب است آیا باید به متخصص چشم مراجعه کنم؟
آب سیاه انواع مختلفی دارد یکی از آنها به نام آب سیاه زاویه ی باز که بسیار آهسته و بدون هیچ علامتی پیشرفت می کند.  این نوع‌ بیماری‌ که‌ در آن‌ مایعی‌ که‌ به‌ طور طبیعی‌ به‌ چشم‌ وارد و از آن‌ خارج‌ می‌شود تدریجاً گیر می‌افتد. این‌ تجمع‌ مایع‌ در چشم‌ موجب‌ آسیب‌ رسیدن‌ به‌ عصب بینایی‌ و درجاتی‌ از نابینایی‌ می‌شود. هرچه قدر آب سیاه در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان بهتر پاسخ خواهد داد.
بیماری بدون علامت دیگری که در حین یک معاینه مشخص می شود، فشار خون بالاست. هنگامی که فشار خون بیش از حد بالا است، دیواره‌ رگ‌های خونی شبکیه ممکن است ضعیف شده و این باعث آسیب و انسداد عروق خونی و در نتیجه عدم خون‌رسانی به بافت شبکیه شود. در برخی موارد، شبکیه متورم می‌شود. با گذشت زمان، فشار خون بالا می‌تواند به عروق خونی شبکیه آسیب جدی برساند، عملکردهای شبکیه را محدود کرده و فشار عصب بینایی را ایجاد کند و موجب مشکلات بینایی شود. در یک معاینه روتین چشمی، این تغییرات شبکیه قابل تشخیص است. احتمال اینکه متخصص چشم اولین نفری باشد که بتواند تشخیص دهد فردی دارای فشار خون بالا است، بسیار زیاد است.

دید من خوب است آیا باید به متخصص چشم مراجعه کنم؟
دیابت نیز بیماری فاقد علایم دیگری است که می تواند بر روی شبکیه اثر بگذارد. رتینوپاتی دیابتی در بیماران مبتلا به دیابت بسیار شایع است. حالتی است که رگهای خونی جدید و غیرطبیعی بروی سطح شبکیه رشد میکنند. این عروق جدید دیواره ضعیف¬تری داشته و شکننده هستند و ممکن است منجر به خونریزی شوند. ممکن است خون به زجاجیه ماده شفاف و ژله مانندی است که مرکز چشم را پر می¬کند، نشت کرده باعث کدر شدن زجاجیه شده و بصورت نسبی عبور نور را از مردمک به پرده شبکیه را مانع میشود در نتیجه تصویر تار و درهم می¬شود. این رگهای خونی غیرطبیعی ممکن است تبدیل به بافت سفتی شده که شبکیه را از پشت چشم جدا کنند و باعث جدا شدگی پرده شبکیه شوند. بنابراین برای تمام افراد مبتلا به دیابت معاینه ی سالیانه چشم بسیار ضروری است. بعلاوه افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به آب سیاه هستند. هم چنین افراد دیابتی امکان دارد در سنین پایین تر دچار آب مروارید شوند. معاينات چشمی امكان تشخيص علائم بيماري‌هاي آب مرواريد، آب سياه، مشكلات نقطه حساس بينايي ناشي از سن و ساير اختلالات بينايي را به پزشك مي‌دهد.

دید من خوب است آیا باید به متخصص چشم مراجعه کنم؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

نرخ خوب تور هند ویژه آذر پاییز 94

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد