ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مهاجرت روش زندگی عشایر ایران

بختیاری ها از گروه های بزرگ و معروف قبیله ای در ایران هستند. آنها به گویش لری صحبت می کنند و در شهرها، روستاها و قلمروهای عشایری بخش های مرکزی رشته کوه های زاگرس؛ استان چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان و استان اصفهان زندگی می کنند. درصد کمی از بختیاری ها هنوز هم دامداران عشایری هستند. عشایر بختیاری به دو قبیله اصلی تقسیم می شوند. چهارلنگ و هفت لنگ.آنها از سبک زندگی عشایری معمول پیروی می کنند و بین اقامتگا ه های تابستانی (ییلاق) در کوه های بلند و اقامتگا ه های زمستانی (قشلاق) در تپه های غربی مجاور دشت خوزستان جابجا می شوند. مسیرهای مهاجرتی که هر ساله پیگیری می شوند و به ندرت تغییر می کنند، زیرا در این منطقه پنج یا بیشتر از هفت گردنه وجود دارد که از روی آنها می توان از زاگرس عبور کرد. آنها تمایل دارند که در همان اردوگاه ها باقی بمانند. آنها با گله ها و خانواده های خود مانند دیگر قبیله ها مهاجرت می کنند. آنها گوسفند و بز پرورش می دهند که منبع اصلی درآمد آنهاست.

 

مهاجرت روش زندگی عشایر ایران

در طی قرن ها، آنها نشان داده اند که جامعه چگونه شیوۀ زندگی خود را با وضعیت زیست محیطی زاگرس سازگار کرده است ؛ آنها گیاهان و سبزیجات وحشی مانند تمشک ها و قارچ ها را برای پخت و پز و برخی دیگر را برای رنگ آمیزی و صنایع دستی علاوه بر شکار جمع می کنند. آنها بیشتر محصولات لبنی مصرف می کنند و در برخی مراسم به ندرت گوشت. زندگی عشایری نه تنها یک شیوه زندگی است، بلکه تلاش برای زنده ماندن است که بدون مشارکت اعضای خانواده امکان پذیر نیست. مهم نیست که چند ساله باشند، همیشه مسئولیت های حیاتی برای هر عضو قبیله وجود دارد. همراه با دیگر اعضای خانواده، زنان سالخورده (دالو) دارای نقش اساسی هستند. دالو سنت ها را منتقل می کند؛ رموز را به جوانان آموزش می دهد، و نقش مهمی در تصمیم گیری های ازدواج دارد و همه فعالیت های روزانه سایر زنان با مشورت او انجام می شود.
لازم به ذکر است که بختیاری ها علاقمند به شکار هستند. هر خانواده تفنگ دارد و پدران تیراندازی و سوارکاری را به عنوان اولین و مهم ترین مهارت ها به فرزندان خود یاد می دهند. بدون شک می توان گفت که بختیاری ها به عنوان سوارکارانی شجاع و تیر اندازانی بزرگ شناخته می شوند. آنها همچنین به داشتن فرهنگی غنی نیزشناخته می شوند. داستان های آنها تاریخچه هر گروه قبیله ای را نشان می دهد و ماجراهای قهرمانان آنان را توصیف می کند. 

 

مهاجرت روش زندگی عشایر ایران
لباس ها
لباس های زنان بختیاری با الهام از طبیعت به رنگ های شگفت انگیز است. زنان جوان از رنگ های روشن استفاده می کنند در حالی که زنان سالخورده تمایل به لباس های تیره تر دارند. لباس آنها شامل کلاه (لچک) است که معمولا با سکه، مروارید و مهره های شیشه ای تزئین شده است. به یک نقاب(مینا) سوزن شده است. لچک معمولا توسط یک زنجیر نقره ای (سیزن بان)، با سکه و مهره تزئین شده است. آنها یک جفت شلوار زیر یک دامن بلند دارند. پارچه دامن در کمر جمع شده است. روی دامن یک تونیک تا زانو پوشانده شده است که دارای دو شکاف در اطراف است. در مراسم عروسی، زنان تمایل دارند که بازوبند بپوشند. مردان قبیله ای بختیاری یک کلاه نمدی به سر می کنند که کلاه کوچک بژ یا سیاه است و اغلب توسط پسران و چوپان ها پوشیده می شود؛ همچنین یک عرقچین سیاه یا گاهی سفید (خسرویی) توسط مردان بالغ و رئیس (خان) پوشیده میشود. یک کت / جلیقه مردانه از پشم سفید طبیعی با نوارهای عمودی که امروزه بیشتر بر روی ژاکت پوشیده می شود (چوقا). شلوار آنها سیاه است و معمولا بسیار گشاد که بر روی لباس زیر پوشیده می شود. معمولا، مردان و زنان کفش های پنبه ای می پوشند(گیوه). 

 

مهاجرت روش زندگی عشایر ایران
صنایع دستی
صنایع دستی بختیاری همانند سایر قبایل عشایرایران، بافندگی است. فرش بختیاری در کنار دیگر صنایع بافتنی یکی از اشکال هنر است و یکی از سبک های جذاب و متمایز فرش ایرانی است. آنها دارای سبک نوآورانه و متمایز هستند، به خصوص در فرش های بزرگ با استفاده از رنگ های غنی و پشم های با کیفیت بالا. یک الگوی شناخته شده به نام خشتی(نقش مایه باغ) است که در آن فرش به مربع هایی با گیاهان و حیوانات تقسیم شده است، که نماد باغ ایرانی است. بهترین فرش بختیاری با بالاترین تراکم گره بی بی بافت نامیده می شود.
مراسم عروسی
یک مدل رایج ازدواج در میان بختیاری ها، انتخاب همسر در میان بستگان است، زیرا ساده تر است که به توافق برسند. با این حال، برخی از خانواده ها با اعضای طایفه های دیگر ازدواج می کنند و بنابراین روابط گسترده تری را ایجاد می کنند. هنگامی که خانواده مرد اطمینان می یابند که دختر انتخاب شده اند متاهل نیست ، آنها از یک زن سالمند می خواهند که با پدر دختر مذاکره کند.

 

مهاجرت روش زندگی عشایر ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل ایران مشهد

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

هتل ایران اصفهان

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

روش های کاهش خستگی چشم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد