اطلاعاتی درباره ی ماری جوانا برای پیشگیری از اعتیاد به آن

ماری جوانا، حشیش، گل، علف و یا نام های دیگر تجاری مواردی است که برای مشتقات مختلف گیاه شاه دانه استفاده می شود. این مواد داری ماده ی سمی THC هستند که مخفف تترا هیدرو کانابینول است.

اطلاعاتی درباره ی ماری جوانا برای پیشگیری از اعتیاد به آن

تاریخچه: این ماده از قدمت بسیار زیادی به خصوص در آفریقا و مناطق گرمسیر برخوردار است. از اثرات دارویی و عرفانی گرفته تا اثرات سمی و شیطانی برای آن شمرده شده است. در ایران نام حشیش از گروه تروریستی حسن صباح گرفته شده است. او به سربازان خود حشیش می داد و پس از تاثیرش، آن ها را به باغ های آباد خود همراه زنان زیبا و خوراکی های بسیار می فرستاد و ادعا می کرد من کسی هستم که کلید بهشت شما را دارم و باید برای ورود به آن کاری کنید که از شما می خواهم. یکی از نام های گروه او حشاشین بود و نام آدم کش در اروپا هم که assassin است از همین نام گرفته شده است. در سال های اخیر این ماده ی مخدر با نام های گل، حشیش، گراس، علف و ... به فروش می رسد.

اطلاعاتی درباره ی ماری جوانا برای پیشگیری از اعتیاد به آن

خواص سمی و دارویی: ماده ی موثره ی این مخدرها خواص و مضرات بسیاری دارد. مطابق معمول خواص دارویی هر ماده ی شیمیایی به خصوص در زمان درست و میزان استفاده ی درست بروز می کند. اگر استفاده از چنین موادی مطابق دستور پزشک و به میزان توصیه شده نباشد، شاهد ضررهای آن خواهیم بود. در برخی موارد این دارو برای برخی بیماران سرطانی، برای کاهش اثرات سوء شیمی درمانی مانند تهوع استفاده می شود و خواص ضد درد هم دارد. گاهی هم در اختلالات استرسی، بی خوابی و پارکینسون استفاده می شود. اما در هیچ یک از موارد گفته شده این ماده داروی قطعی یا یکی از خطوط درمان نیست، بلکه به صلاح دید پزشک در موارد خاص به عنوان یک مکمل استفاده می شود.

اطلاعاتی درباره ی ماری جوانا برای پیشگیری از اعتیاد به آن

اما در مقابل خواص سمی این ماده بسیار زیاد است. اگر چه در زمان مصرف حالات خوبی به مصرف کننده دست می دهد که خاصیت هر ماده ی مخدری است، اما اثراتی مانند افزایش اشتها، پرخوری، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب در همان زمان افزایش پیدا می کند. برای تکرار تجارب خوب، میزان ماده ی مصرفی باید افزایش یابد و به مرور اعتیاد به مصرف این ماده رخ می دهد. ضعف حافظه ی کوتاه مدت، فراموشی خاطرات قدیمی، کاهش تمرکز و افسردگی از مضرات اعتیاد به این ماده است. به علت این که این ماده تا سه ماه در بدن می ماند، استفاده در فاصله های شش هفته ای هم به عنوان اعتیاد به این ماده تلقی می شود.

اطلاعاتی درباره ی ماری جوانا برای پیشگیری از اعتیاد به آن

تصورات غلط: برخی تصور می کنند این ماده اثرات سمی کمی دارد و مخدری ایمن است و آزادی استفاده از آن در برخی کشورها را هم به عنوان شاهد ادعای خود می آورند. ماری جوانا به نسبت مخدرهای دیگر کشنده نیست و تنها در موارد تزریق روغن حشیش گزارش مرگ وجود داشته است. اما این به معنای بی خطر یا کم خطر بودن آن نیست. ماری جوانا توانایی عجیبی دارد تا طی دورانی به نسبت کوتاه برای همیشه زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. از آن جایی که تاثیر این ماده به مرور است، مصرف کننده متوجه تاثیرات آن نمی شود و پس از مدتی میبیند هوش و حافظه ی کافی برای انجام کارهای خود ندارد.

اطلاعاتی درباره ی ماری جوانا برای پیشگیری از اعتیاد به آن

تصور غلط دیگر غیر اعتیاد زا بودن این ماده است. رجوعی به کلینیک های ترک اعتیاد و روان پزشکی نشان می دهد چنین تصوری هم به کلی اشتباه است. نه تنها این ماده اعتیاد زا است و در صورت ترک فرد تا مدتی دچار سندروم ترک می شود که ترک آن از مواد اوپیومی مثل تریاک و مورفین دشوارتر است.

اطلاعاتی درباره ی ماری جوانا برای پیشگیری از اعتیاد به آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

درباره ما

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

مرکز خرید ان گی آن سیتی مالزی سنگاپور

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد