خواص توت آرونیا - 3.7 out of 5 based on 3 votes

خواص توت آرونیا

توت آرونیا یا چوکبری سیاه ( نام علمی: Aronia ) یکی از میوه های شمال آمریکاست. این میوه به دلیل داشتن خاصیت ضد سرطانی همانند سایر گونه های توت از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین می توان توت آرونیا را هم در غذاها و خوراک های دیگری چون آبمیوه و کیک و غیره مصرف کرد و هم اینکه به تنهایی آن را خورد.
طبق تحقیقاتی که بر روی این میوه انجام شده می توان گفت که توت آرونیا به دلیل داشتن مواد مغذای پلی فنولی برای سلامتی بسیار مفید بوده و ادعاهایی ثابت کرده است که این میوها اثر درمانی بر روی برخی از بیماری ها دارد. در ادامه شما را با این فواید و خواص درمانی توت ارونیا اشنا می کنیم.

خواص توت آرونیافواید دارویی توت آرونیا

در سال 2009 مطالعاتی بر روی  این میوه انجام گردید نشان داد که عصاره توت آرونیا در افرادی که مبتلا به سرطان سینه هستند باعث شده است تا آسیب سلولی در این بیماران کاهش یابد. همچنین طی مطالعات دیگری که بر روی تاثیرات عصاره انگور، بلوبری و ارونیا انجام داده شد مشخص گردید که عصاره ارونیا نسبت به دو میوه دیگر ( انگور و بلوبری ) بیشتر از رشد سرطانی سلول ها در روده جلوگیری می کند.

تحقیقات دیگری نشان داده است که مصرف میوه توت آرونیا به جلوگیری از ایجاد دیابت کمک می کند. همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی  دراین افراد می گردد و التهابات ناشی از دیابت را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

خواص توت آرونیابلوبری و آرونیا دو میوه ای هستند که مصرف انها می تواند بافت بدن را استحکام داده و جریان خون را بهبود بخشند. بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی باعث می گردند تا شریان ها در فرد بیمار بسته شده و عروق خونی توانایی کمتری داشته باشند. اما مصرف عصاره میوه آرونیا مشکلات عروق و بسته شدن شریان ها را در بیماران قلبی و عروقی به حداقل می رساند و باعث کاهش فشار خون در این افراد می شود.

خطرات ناشی از مصرف زیاده از حد میوه توت آرونیا

تا اکنون ضررهای بیش از حد مصرف کردن این میوه که تاثیر منفی بر سلامتی داشته باشد مشاهده نشده است. ولی طبق آماری خوردن زیاده از حد توت ارونیا می تواند فقط  منجر به خشکی دهان شود که خطر جدی را برای سلامتی به وجود نمی آورد.

نحوه کاربرد میوه آرونیا

خواص توت آرونیادر کشورهایی نظیر امریکا و قسمتی از اروپا از این میوه در خوراک ها و دسر بسیار استفاده می کنند. بدین صورت در انواع کلوچه ها، کیک ها، بیسکوییت ها، مربا، چای و آب میوه ها از توت ارونیا به صورت پخته و خام بهره می برند.
مواد معدنی که در این میوه وجود دارد شامل سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، آهن و روی است. این میوه همچین دارای مهم ترین ویتامین ها از جمله ویتامین C، فولات، ویتامین گروه B ( B1، B2، B6 )، نیاسین، اسید پانتوتنیک، توکوفرول و ویتامین K می باشد. این میوه بسیار خوشمزه بوده و می توانید آرونیا را به عنوان یک ماده غذایی سالم در رژیم غذایی خود قرار دهید.

3.8333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.83 (3 Votes)

مطالب مشابه

خواص درمانی آناناس

خواص درمانی انگور فرنگی

خواص درمانی توت سفید

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص درمانی موز

خواص دارویی مصرف نارگیل تایلندی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر