ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چگونه به مطالعه کردن علاقه مند شویم؟


1- عضو کتاب خانه شوید:

من به شما پیشنهاد می دهم که اگر نوجوان هستید عضو کانون پرورش فکری نوجوانان و اگر بزرگسال هستید، عضو کتاب خانه عمومی نزدیک محلتان شوید. چرا که گرفتن کتاب به شما نظم می دهد و باعث می شود کتاب خواندن برای شما یک عادت شود. فرض کنید شما رمانی را از کتاب خانه قرض می گیرید، این حسن را دارد که کتاب را در زمان مقرر شده به پایان برسانید و کم کم یک ویژگی مثبت می شود.

 


2- لطفا فقط کتاب هایی بخوانید که برای تان جذاب است:

چون شما در حال انجام یک تمرین هستید، پس کتاب هایی نخوانید که دوست ندارید. هیچ امتحان مدرسه ای و دانشگاهی، هیچ اجباری در کار نیست. بگذارید برایتان مثالی بزنم: زمانی که نوجوان بودم کتابی را از کتاب خانه قرض گرفته و در حال خواندن آن بودم. به صفحات پایانی رسیدم که به ناگهان برق ها رفت، شمعی را روشن کردم و کتاب را به اتمام رساندم. این است معنی جذابیت.


3- با چشم هایتان مطالعه کنید:

کتاب ها را با ذهن و چشم هایتان بخوانید. امتحانی در کار نیست که تک تک کلمات را حفظ کنید. سعی کنید هر چند کلمه را با یک نگان بخوانید. هرگز دوباره خوانی نکنید و عادت تند خوانی را در خود پرورش دهید.

 

چگونه به مطالعه کردن علاقه مند شویم؟


4- لذت مطالعه را بچشید:

به نظر من مطالعه کردن یکی از لذت های شیرین دنیاست. اگر از کتاب خواندن لذت ببرید، روح شما از بدنتان جدا می شود و به دنیای کتاب ها می رود. شما می توانید بر روی تخت دراز کشیده باشید و در عین حال همراه با هری پاتر به سرزمین جادوگر ها بروید. یا همرا با آلیس به ماجراجویی بپردازید. یا می توانید مانند رمان چمدان بزرگ علوی همره او به گذشته سفر کنید و خود را جای شخصیت ها بگذارید.

 

چگونه به مطالعه کردن علاقه مند شویم؟


5- تخیل خود را پرورش دهید:

کتاب خواندن قدرت تخیل شما را افزایش می دهد و شمارا خلاق می کند. مثلا شما می توانید با خواندن کتاب بی نوایان، تمام وقایع را با جزئیات در ذهنتان تجسم کنید.


6- اگر از کتاب یک نویسنده لذت بردید، سعی کنید کتاب های دیگر از آن نویسنده را هم تهیه کنید:

معمولا خط فکری و مشی و سبک نویسندگی یک نویسنده دارای جهت خاصی است. این قسمت را به مخاطبانی توصیه می کنم که دارای سلیقه خاص هستند. با این توصیه لذت خواندن را برای خود بیش تر کنید.

 

 


7- از تابستان خود نهایت استفاده را بکنید:

در این فصل دانشجویان و دانش آموزان تعطیل هستند و به راحتی می توانند تمرکز خود را روی مطالعه کردن بگذارند. چون شما در حال استراحت هستید، بهترین فرصت برای مطالعه بدون دغدغه و استرس و همراه با لذت است. ]


8- یک کتاب و فیلمش را با هم مقایسه کنید:

برای انجام این کار و مقایسه فیلم و کتاب، اول کتاب را بخوانید. چرا که فیلم نمی تواند تمام جزئیات و ریزه کاری ها را نشان دهد و به علت کمبود وقت عملا از جزئی نگری پرهیز می کند و داستان اصلی را حفظ می کند. می توانید ببینید که فروش کتاب ها از فیلم ها با همان داستان بیش تر است. مانند کتاب کد داوینچی که در فیلم شاید فقط به نصف داستان پرداخته بود. علاوه بر آن کتاب تخیل را شکوفا می کند و فیلم تخیل را می کشد.

 

چگونه به مطالعه کردن علاقه مند شویم؟


9- وقت خود را برا کتاب خواندن بگذارید نه مجله خواندن:

از داستان هایی که در مجله ها به صورت دنباله دار منتشر می شود، بپرهیزید. چون ممکن است شما به علتی نوانید ادامه داستان را بخوانید و این ماجرا از لذت خواندن کم می کند. همان طور که دیدن فیلم نصفه کاره برای شما لذتی ندارد، خواندن داستان های پراکنده هم هیچ لطفی ندارد.


10- رمان های معروف و آثار نویسنده های معروف را بخوانید:

اگرشما تازه شروع به مطالعه کردن کردید و با کتاب ها زیاد آشناییتی ندارید، من به شما پیشنهاد می کنم که آثار نویسنده های معروف را بخوانید. کتاب هایی که به یک باره معروف و همگانی شده اند خیلی زود جذابیت خود را از دست می دهند. اما رمان هایی مثل چمدان و مدیر مدرسه و آثار بزرگانی هم چون بزرگ علوی هیچ وقت از مد نمی افتند و از گذشته تا کنون نقد های مثبت زیادی به آن ها شده است. این را بدانید که کتاب خواندن یک سرگرمی است. پس باید کاری کنیم که این سرگرمی ارزش هنری داشته باشد.

 

چگونه به مطالعه کردن علاقه مند شویم؟


11- کتاب های کاغذی بخوانید:

اگر از دوست داران محیط زیست هستید، نگران نشوید و کتاب کاغذی بخوانید. حتی می توانید کتاب دست دوم تهیه کنید. لذت خواندن پی دی اف با کتاب کاغذی قابل مقایسه نیست.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

بلیط رایگان به جزیره کیش ویژه اعضا

دیگه لازم نیست حواستون به کالری باشه. رژیم گیاهخواری داشته ب

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

داروخانه ای به نام آلوئه ورا

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد