صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو - 5.0 out of 5 based on 1 vote
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو

صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو

اگر عاشق نوشیدن قهوه مخصوصا از نوع اسپرسو هستید،با آژانس مسافرتی چهار فصل همراه باشید تا درباره قهوه اسپرسو و نحوه تهیه آن بیشتر صحبت کنیم.

اسپرسو از کجا آمده است؟

صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو

قهوه ی اسپرسو، یک نوع قهوه ی بسیار غلیظ است که در اوایل قرن ۲۰ میلادی در تورین ایتالیا اختراع شد. در واقع نام اسپرسو، از اسم شخصی گرفته شده که این نوع روش تهیه قهوه را ابداع نمود. در زبان ایتالیایی، اسپرسو به معنای سریع می باشد. روش تهیه قهوه ی اسپرسو به این صورت است که آبی را که به نقطه جوش رسیده، از میان دانه های آسیاب شده ی قهوه آن هم با فشار زیاد، عبور می دهند. اسپرسو نوشیدنی سنگینی است که درصد بیشتری از ترکیبات آن، مایع و جامد می باشند. در ادامه شما را با مخترع قهوه؛ آقای لوییجی آشنا می کنیم. آقای بتزرا یک شرکت تولیدی داشت و یکی از عادت های روزانه او، نوشیدن مایعات غلیظ خوش عطر بود. در واقع او انگیزه کافی برای اختراع قهوه اسپرسو داشت و در آخر با روش های مختلف دم کردن، قهوه اسپرسو را اختراع کرد. در واقع او برای تهیه این نوع قهوه، دستگاهی را ساخت که نام آن را دستگاه قهوه ی اسپرسو گذاشت. امروزه قهوه اسپرسو، طرفدار های زیادی در سر تا سر جهان دارد و با توجه به ذائقه های متفاوت، نوشیدنی های مختلفی از اسپرسو به وجود آمده است. مثلا، انگلیسی‌ ها با اضافه کردن شیر به قهوه خود، باعث تغییر اسم اسپرسو به کاپوچینو شده اند.

فرآیند دم کردن قهوه ی اسپرسو

صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو

ابتدا باید دانه ی قهوه را به میزان و مقدار خاصی برشته کرد. البته ی اسپرسو از نوعی دانه ی قهوه ی خاص به دست نمی آید؛ بلکه هر دانه ای می تواند با سطح معین و خاصی از برشته شدن برای تهیه کردن یک اسپرسوی مورد استفاده قرار گیرند. در واقع، قهوه ی اسپرسو کاملا تیره است. اما درجه ی تیرگی آن در نواحی مختلف خودِ ایتالیا، با هم متفاوت می باشد. مثلا در نواحی جنوبی ایتالیا معمولاً از انواع تیره ‌تر دانه های قهوه استفاده می ‌کنند ولی در قسمت شمالی ایتالیا، از انواع روشن تر دانه های قهوه استفاده می ‌شود. هم چنین شخصی به نام، انیستیتو ملی اسپرسوی برای تهیه یک قهوه اسپرسوی اصل، پارامترهایی را مشخص کرده که شما می توانید مشخصات یک فنجان اسپرسوی اصل را در جدول تعیین شده مشاهده کنید. بر اساس این جدول: سهم خاک قهوه، دمای خروجی آب، دمای داخل فنجان، فشار آب ورودی، زمان نفوذ و حجم داخل یک فنجان که شامل کف هم می شود، باید دارای پارامترها و اندازه های مشخصی باشد. با توجه به اطلاعات بالا، برای دم کردن قهوه اسپرسو، باید آب بسیار داغ با دمای حدود ۹۵ درجه ی سیلسیوس، از روی قهوه ی آسیاب و به هم فشرده شده عبور کند. البته برای استخراج اسپرسو از دستگاه، هیچ استاندارد جهانی تعریف نشده ‌است. مهم ترین ابزار آلات برای تهیه اسپرسو، موکاپات و دستگاه اسپرسو ساز می باشد. شما می توانید قهوه اسپرسو را در خانه تهیه کنید ولی ممکن است از کیفیت بالایی برخودار نباشد. برای این کار، نیاز به یک دستگاه اسپرسو ساز یا موکا اکسپرس و مقداری قهوه ی مرغوب دارید. اگر در خانه دستگاه آسیاب قهوه ندارید، می توانید به قهوه‌ فروشی مراجعه کرده و از آنها بخواهید تا قهوه را برای‌ شما آسیاب کنند. زمانی که قهوه آسیاب شد، باید  آن را با دستگاه قهوه کوب (Tamper) فشرده کنید. سپس آن را داخل پورتافیلر بریزید و برای چند ثانیه در زیر جریان داغ دستگاه قرار دهید تا دمای آن مناسب شود. بعد از 25 ثانیه، قهوه شما آماده است.

روست اسپرسو

صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو

روست، همان فرآیند برشته کردن دانه های اسپرسو  می باشد. اگر عاشق قهوه هایی با طعم تلخ هستید، باید دانه های  قهوه ‌را بیشتر برشته کنید. به این روش، فرانسوی تیره یا ایتالیایی تیره می‌ گویند. اگر هم به دنبال طعمی سبک ‌تر و خشک ‌تر از اسپرسو هستید، می توانید دانه های قهوه را کمتر روست کنید.

فرق اسپرسو با قهوه

در واقع قهوه ی ساده، از طریق دم کردن، خیساندن و یا به صورت دم کردن دانه های قهوه ی آسیاب شده آماده می شود. اما قهوه اسپرسو، معمولا با دستگاه های قهوه ساز یا اسپرسو ساز تهیه می گردد و باید قهوه و آب از بین دانه های قهوه که نرم تر از روش های سنتی آسیاب شده اند، با فشار عبور کند. تفاوت قهوه و اسپرسو، در روش آماده سازی آن ها است و از نظر نوع قهوه با هم فرق خاصی ندارند؛ اما تفاوت آنها در طعم و مزه است. قهوه ی اسپرسو، عطر زیادی دارد و طعمش کاملا میانه است و به همین خاطر با ذائقه ی بسیاری از افراد هماهنگ و سازگار می باشد.

خواص نوشیدن اسپرسو

صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو

•    اسپرسو باعث تقویت حافظه دراز مدت شما  می شود.
•    اسپرسو باعث افزایش تمرکز و توجه شما  می شود.
•    اسپرسو به کاهش وزن کمک می کند.
•    اسپرسو باعث کاهش خطر سکته مغزی می شود.
•    اسپرسو خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

برخی از اصطلاحات مصطلحِ قهوه ی اسپرسو

صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو

•    عربیکا: این گیاه، بیشتر در مناطق حاره با ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا می ‌روید. بعد از بو دادن دانه ‌ی این درخت، آنها از عطر و طعم مطبوعی برخوردار می شوند. حدود ۷۰ درصد از میزان تولید قهوه در دنیا  از طریق دانه های عربیکا است.
•    روبوستا: این گیاه به صورت بوته هایی با ارتفاع ۱۰ متر می باشد که بیشتر در مناطق پر باران و در ارتفاع کم و زیر ۷۰۰ متر می رویند. از قهوه ‌ی روبوستا به دلیل عطر، طعم تلخ و قوی به همراه کافئین بالا، بیشتر برای تولید قهوه ‌های آماده یا فوری استفاده می ‌کنند.
•    جریان عسلی: به جریان شربتی و باریک قهوه ی اسپرسو  می گویند.
•    اسپرسوی سوخته: زمانی که آب از روی پودر قهوه بیش ازحد عبور کند، اسپرسویی تلخ و ترش تهیه می شود که به آن قهوه‌ سوخته می ‌گویند.
•    فرنچ پرس: وسیله ‌ای‌ برای تهیه ی قهوه ی سیاه است.
•    نسپرسو: یک دستگاه ‌ قهوه ‌ساز اتوماتیک می باشد که توسط شرکت نسله به بازار عرضه شده است.
•    آمریکانو: اسپرسویی که به آن آب داغ اضافه شده باشد.
•    لانگ بلک: با اضافه کردن اسپرسو به آب داغ تهیه می شود. این قهوه کاملا با آمریکانو و یا فرنچ فرق می کند.
•    رومانو: یک شات اسپرسو همراه با برشی از لیمو می باشد.
•    چشم قرمز: از اضافه کردن یک شات اسپرسو به یک فنجان قهوه‌ ی فیلتری تازه‌ دم شده، تهیه می شود. هم چنین به این نوع از اسپرسو، شاتی در تاریکی نیز می گویند.
•    کاپوچینو: از یک شات اسپرسو به همراه شیر و کف شیر تهیه می شود.
•    لاته ماکیاتو: شیر داغ و کف‌ داده ‌شده که به آن یک شات اسپرسو اضافه می کنند.
•    موکا: از اسپرسو، شکلات داغ و شیر کف ‌دار تهیه می شود.
•    لاته: از اسپرسو و شیر بخار داده‌ شده، تهیه می شود.
•    اسپرسو کن پانا: یک شات اسپرسو به همراه خامه ‌‌ی زده ‌شده‌ ی سنگین و کم‌ شیرین می باشد.
•    آفوگاتو: اسپرسو به همراه بستنی می باشد.

صفر تا صدِ قهوه ی اسپرسو

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل قهوه سویی سرعین

کیلومتر صفر مسکو روسیه

موزه قهوه دبی

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

آیا می دانید نوشیدن چای تا چه اندازه مفید است

تا چه اندازه با خواص جک فروت آشنایی دارید؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد